List of Old Rugbeians
   HOME

TheInfoList




This is a List of Old Rugbeians, they being notable former students – known as "Old Rugbeians" of the Church of England school, Rugby School in Rugby, Warwickshire, England.


Academia

* Lawrence Arthur Adamson, L.A. Adamson, Headmaster of Wesley College, Melbourne *Donald Beves (1896–1961), English modern linguist * R. G. Collingwood, English historian and Professor of Metaphysics at the University of Oxford * Richard Congreve (1818–1899), English philosopher * Marcus Flather, Clinical Professor in Medicine at the University of East Anglia * Henry Watson Fowler, English lexicographer, author of ''Fowler's Modern English Usage'' * T. H. Green, moral and political philosopher and reformer * R. M. Hare, English moral philosopher * Fenton John Anthony Hort, English theologian * F. L. Lucas, Reader in English Literature at the University of Cambridge, scholar, critic and writer * Edward Ellis Morris, Educationist, second Headmaster of Melbourne Grammar School (1875–83), and miscellaneous writer * Edward Morris (historian), Edward Samuel Morris (1940–2016), art historian * Frederick York Powell, Regius Professor of Modern History (Oxford) * Henry John Stephen Smith, Irish mathematician * Jon Stallworthy, Professor of English at the University of Oxford * Sir Percy Sykes soldier, diplomat, writer and scholar * Richard Henry Tawney, one of Britain's leading Christian Socialist thinkers and writers, and a prominent British economic and social historian * Henry Wace (Anglican priest), Henry Wace, Principal (university), Principal of King's College London (1883–1897), former Dean of Canterbury * Wynne Godley, economist * Sir Will Spens, educationalist and Master of Corpus Christi College, Cambridge (1927-1952) * Hew Strachan, Sir Hew Francis Anthony Strachan, Chichele Professor of the History of War


The Armed Forces

* Field marshal (United Kingdom), Field Marshal James Cassels (British Army officer), Sir Archibald James Cassels , former Chief of the General Staff & Commander-in-Chief of the British Army of the Rhine *Granville Proby, 3rd Earl of Carysfort, Admiral Granville Proby, 3rd Earl of Carysfort, fought during the French Revolutionary and Napoleonic Wars * Geoffrey Oliver, Admiral Sir Geoffrey Oliver & Medal bar, Two Bars, British officer during the Second World War *Guy Grantham, Admiral Sir Guy Grantham GCB CBE DSO, List of senior officers of the Royal Navy#Vice Chiefs of the Naval Staff, Vice Chief of the Naval Staff; Mediterranean Fleet, Commander-in-Chief, Mediterranean Fleet; Commander-in-Chief, Portsmouth and List of Governors of Malta, Governor of Malta *Arthur Benjamin Clifton, General Arthur Clifton GCB, general who was a regimental commander during the Napoleonic Wars, and took over command of the 2nd Cavalry Brigade (United Kingdom), Union Brigade during the Battle of Waterloo *Ivor Maxse, General Sir Ivor Maxse KCB, CVO, DSO, General Officer Commanding XVIII Corps (United Kingdom), XVIII Corps during World War I; renown for his innovative and effective training methods *James Marshall-Cornwall, General Sir James Marshall-Cornwall Order of the Bath, KCB, Order of the British Empire, CBE, Distinguished Service Order, DSO, Military Cross, MC, General Officer Commanding, British Troops in Egypt during World War II *George Giffard, General Sir George Giffard , Commander-in-Chief, 11th Army Group in World War II *Thomas Cubitt (British Army officer), General Sir Thomas Astley Cubitt Order of the Bath, KCB, Order of St Michael and St George, CMG, Distinguished Service Order, DSO, commanded 19th (Western) Division#57th Brigade, 57th Brigade and then 38th (Welsh) Division during World War I and later was appointed Governor of Bermuda *Harold Franklyn, General Sir Harold Edmund Franklyn Order of the Bath, KCB, Distinguished Service Order, DSO, Military Cross, MC, General Officer Commanding, 5th Infantry Division (United Kingdom), 5th Infantry Division during the withdrawal to Dunkirk & later Commander-in-Chief, Home Forces * John Proby, 2nd Earl of Carysfort, General John Proby, 2nd Earl of Carysfort, British General during the French Revolutionary and Napoleonic Wars; also a Whig Party (UK), Whig politician *Richard Goodbody, General Sir Richard Wakefield Goodbody GCB, KBE, DSO, Northern Command (United Kingdom), Commander-in-Chief, Northern Command and Adjutant General *Horatio Shirley, General Sir Horatio Shirley KCB, fought in the Crimean War *Ian Corder, Vice Admiral Sir Ian Corder KBE CB, List of Permanent Representatives of the United Kingdom to NATO, UK Military Representative to NATO *Ralph Abercromby, Lieutenant General Sir Ralph Abercromby KB, General during the French Revolutionary and Napoleonic Wars who was Commander-in-Chief, Ireland; he was also MP for Clackmannanshire (UK Parliament constituency), Clackmannanshire, and Governor of Trinidad *William Augustus Johnson, Lieutenant General William Augustus Johnson, fought as a junior officer in the French Revolutionary and Napoleonic Wars * Lieutenant general (United Kingdom), Lieutenant General Arthur Ernest Percival & Medal bar, Bar, , the General Officer Commanding, Malaya during World War II who Battle of Singapore, surrendered Singapore to the Imperial Japanese Army * Lieutenant general (United Kingdom), Lieutenant General Knight, Sir Henry Royds Pownall Knight Commander of the Order of the Bath, KCB, Knight Commander of the Order of the British Empire, KBE, Distinguished Service Order, DSO & Medal bar, Bar, former Vice Chief of the Imperial General Staff & Chief of Staff for the British Expeditionary Force (World War II), British Expeditionary Force during the Battle of France *Henry Sarel, Lieutenant General Henry Andrew Sarel CB fought in the Indian Rebellion of 1857, Indian Mutiny and Second Opium War; later Lieutenant Governor of Guernsey *Jonathan Peel, Lieutenant General Jonathan Peel, general and politician *Henry Hope Crealock, Lieutenant General Henry Hope Crealock CB CMG, commanded a division in the Anglo-Zulu War * Lewis Pelly, Lieutenant General Sir Lewis Pelly KCSI, British East India Company, East India Company army officer and Conservative MP *Charles George Arbuthnot, Lieutenant General Sir Charles Arbuthnot GCB, Bombay Army, Commander-in-Chief, Bombay Army and Madras Army, Commander-in-Chief, Madras Army *Robin Carnegie, Lieutenant General Sir Robin Carnegie Order of the Bath, KCB, Order of the British Empire, OBE, a former Military Secretary (United Kingdom), Military Secretary * Tim Radford (British Army officer), Lieutenant General Timothy Radford CB DSO OBE, current Commander, Allied Rapid Reaction Corps * Willoughby Cotton, Lieutenant General Willoughby Cotton Commmander-in-Chief, Bombay Army *George Forestier-Walker, Major-General Sir George Forestier-Walker KCB, commanded 21st Division (United Kingdom), 21st Division and 27th Division (United Kingdom), 27th Division on the Western Front and as part of the British Salonika Army during World War I *William Donovan Stamer, Major-General William Donovan Stamer CB, CBE, DSO, MC, commanded Essex Brigade, 161st Infantry Brigade, Sudan Defence Force and 131st Infantry Brigade (United Kingdom), 131st Infantry Brigade during World War II *Charles Parsons (British Army officer), Major-General Sir Charles Sim Bremridge Parsons KCMG CB, Commander of the British Troops in Canada * Harcourt Mortimer Bengough, Major-General Sir Harcourt Mortimer Bengough KCB, fought in the Crimean War, Anglo-Zulu War and Third Anglo-Burmese War *William Eyre (British Army officer), Major-General Sir William Eyre KCB, commanded 3rd Infantry Brigade (United Kingdom), 3rd Brigade and later 3rd Division (United Kingdom), 3rd Division in the Crimean War; later Commander-in-Chief, North America *Ernest Swinton, Major-General Sir Ernest Dunlop Swinton KBE CB DSO, instrumental in the development of the tank * Major-general (United Kingdom), Major-General Philip de Fonblanque Distinguished Service Order, DSO, commanded the Lines of Communication for the British Expeditionary Force (World War II), British Expeditionary Force during the Battle of France * Geoffrey Bruce (mountaineer), Major-General Geoffrey Bruce , Deputy Chief of Staff of the British Indian Army; also a member of the 1922 British Mount Everest expedition and 1924 British Mount Everest expedition *Horatio Pettus Mackintosh Berney-Ficklin, Major-General Horatio Pettus Mackintosh Berney-Ficklin Order of the Bath, CB, Military Cross, MC, Divisional Commander in Persia, Iraq, Madagascar and Italy during World War II *John Brocklehurst, 1st Baron Ranksborough, Major General John Fielden Brocklehurst, 1st Baron Ranksborough CB CVO *Godwin Michelmore, Major-General Sir William Godwin Michelmore KBE, CB, DSO, MC, TD, commanded Devon and Cornwall County Division, 77th Infantry Division (United Kingdom), 77th Infantry Division and 45th Infantry Division (United Kingdom), 45th Holding Division during World War II; later Lord Mayor of Exeter *Victor Campbell (British Army officer), Major-General Victor Campbell CB DSO OBE *Augustus Orlebar, Air Vice Marshal Augustus Henry Orlebar CBE AFC & Bar, British Army and Royal Air Force officer who served in both world wars *Percy Sykes, Brigadier-General Sir Percy Molesworth Sykes KCIE CB CMG, soldier, diplomat, and scholar with a considerable literary output *John Tyson Wigan, Brigadier-General John Tyson Wigan CB, CMG, DSO, commanded 12th Cavalry Brigade (British Indian Army), 12th Cavalry Brigade. After the war he was the MP for Abingdon, 1918–1921 *George Macarthur-Onslow, Brigadier-General George MacLeay Macarthur-Onslow CMG, DSO, commanded 5th Light Horse Brigade of the Australian Army during World War I *Alexander Gibb, Brigadier-General Sir Alexander Gibb GBE CB FRS, Chief Engineer Ports Construction to the British Army in France and Civil Engineer-in-Chief to the Admiralty *Philip Bowden-Smith, Brigadier Philip Bowden-Smith CBE, Commander of 125th (Lancashire Fusiliers) Brigade, 125th Infantry Brigade which later became 10th Armoured Brigade (United Kingdom), 10th Armoured Brigade; he also represented Great Britain at the 1924 Summer Olympics, 1924 Olympic Games * Raymond Sandover, Brigadier Raymond Ladais Sandover DSO ED, Commander 2/11th Battalion (Australia) and 6th Australian Infantry Brigade * Sir Henry Wilmot, 5th Baronet, Colonel Sir Henry Wilmot, 5th Baronet Victoria Cross, VC, Order of the Bath, KCB, awarded the Victoria Cross during the Indian Mutiny * Osmond Barnes, Colonel Osmond Barnes, Herald, Chief Herald of the Indian Empire *Lionel Beaumont Thomas, Colonel Lionel Beaumont-Thomas MC MP, British Army officer during both World Wars and Conservative Party (UK), Conservative Member of Parliament for Birmingham King's Norton (UK Parliament constituency), Birmingham King's Norton *James Duff (North Norfolk MP), Colonel James Duff Army Officer who fought in the Crimean War and later became a Conservative MP *Evan Henry Llewellyn, Colonel Evan Henry Llewellyn, commander of the 2nd (Central African) Battalion, King's African Rifles *Robin Evelegh, Colonel Robin Evelegh, British Army officer who authored 'Peace-Keeping in a Democratic Society' * William Proby, Lord Proby, a British Royal Navy officer (armed forces), officer and Whig Party (UK), Whig politician *Christopher Bushell, Lieutenant Colonel Christopher Bushell VC DSO, won the Victoria Cross and Distinguished Service Order during World War I *Gerald Isaacs, 2nd Marquess of Reading, Lieutenant-Colonel Gerald Rufus Isaacs, 2nd Marquess of Reading GCMG CBE MC TD PC QC, Liberal then Conservative politician and barrister who fought in World War I *Kanwar Singh, Lieutenant-Colonel Kanwar Shumshere Singh, doctor in the Indian Medical Service *Alec Ogilvie, Lieutenant-Colonel Alexander "Alec" Ogilvie CBE, early aviation pioneer * Henry Bruce, 2nd Baron Aberdare, Lieutenant Colonel Henry Bruce, 2nd Baron Aberdare, British officer during the First World War *Robert Selby Armitage, Lieutenant Commander Robert Selby Armitage GC GM, won both the George Cross and George Medal for his bomb disposal work during the Second World War *Jack Duppa-Miller, Lieutenant Commander John Bryan Peter Duppa-Miller GC, Royal Navy officer who was awarded the George Cross for bomb disposal work during the The Blitz, Blitz *Arthur Keen (aviator), Major Arthur Willan Keen MC, British World War I flying ace credited with fourteen aerial victories * William Stephen Raikes Hodson, William Hodson, commander during the 1857 Indian mutiny and founder of Hodson's Horse * Bruce Shand, Major Bruce Shand, MC and Bar, officer in the British Army and father of Camilla, HRH The Duchess of Cornwall *William Spurrett Fielding-Johnson, Squadron Leader William Spurrett Fielding-Johnson MC and Bar, DFC, army officer in World War I before joining the RFC and RAF in both World Wars *Hedley Fowler, Squadron Leader Hedley Fowler MC, RAF officer who escaped from Oflag IV-C, Colditz *John Norwood, Captain John Norwood VC won the Victoria Cross during World War I *Charles Lupton, Captain Charles Roger Lupton DSC*, British World War I flying ace credited with five aerial victories *Kenneth Barbour Montgomery, Captain Kenneth Barbour Montgomery MC, British World War I flying ace credited with twelve aerial victories *Frank de Pass, Lieutenant Frank Alexander de Pass VC, the first Jewish, Jew and the first officer of the Indian Army to receive the Victoria Cross during World War I *Alfred Gordon Clark, Lieutenant Alfred Gordon Clark VC, won the Victoria Cross during World War I * Arthur Conolly, Lieutenant Arthur Conolly, British Officer in 6th Bengal Native Light Cavalry. Coined the phrase 'The Great Game' *Donald Hankey, Lieutenant Donald Hankey, wrote two volumes of essays about the British volunteer army in World War I both titled 'A Student in Arms' * Sir James Arnold Stacey Cleminson, KBE, MC * Edmund Musgrave Barttelot, British Army officer who was part of Henry Stanley's Emin Pasha Relief Expedition of 1886-89 *Henry Ward, 5th Viscount Bangor British Army Officer who fought in the Xhosa Wars


Aviation

* Christopher Orlebar, British Concorde pilot, aviation lecturer and writer * John Gillespie Magee, Junior, Anglo-American poet and aviator


Building, Engineering and Architecture

* Sir Charles Brett, architectural historian * Will Butler-Adams, managing director of Brompton Bicycle Limited * William Grierson (engineer), William Grierson, civil engineer * Sir Charles Nicholson, 2nd Baronet, Sir Charles Nicholson, ecclesiastical designer and architect * David Ogle, industrial designer and car designer * Thomas Henry Poole, architect of numerous churches and schools in New York City * Reid Railton, automotive engineer and designer of land and water speed record vehicles * Harry Ricardo, Sir Harry Ricardo, designer of the internal combustion engine and patentee of the two-stroke engine * Clement E. Stretton, consulting engineer and author.


Business

* Richard Jewson, businessman and Lord Lieutenant of Norfolk * Clive Schlee, businessman, CEO of Pret a Manger * Nusli Wadia, businessman, Chairman of the Wadia Group, son of Neville Wadia and Dina Wadia, grandson of Muhammad Ali Jinnah and Rattanbai Jinnah


Civil Service

*Christopher Bullock, Sir Christopher Bullock KCB CBE, Permanent Under-Secretary at the British Air Ministry, Air Ministry *Bertram Cubitt, Sir Bertram Blakiston Cubitt KCB, civil servant in the War Office * George Coldstream, Sir George Coldstream KCB KCVO QC, Permanent Secretary to the Lord Chancellor's Office * Dick Franks, Sir Arthur Franks KCMG, Chief of the Secret Intelligence Service * Ernest Gowers, Sir Ernest Gowers GCB GBE, civil servant and author of ''The Complete Plain Words'' *Godfrey Lushington, Sir Godfrey Lushington, GCMG, KCB, Permanent Under-Secretary of the Home Office 1886–1895; championed prison reform * Nicholas Montagu, Sir Nicholas Montagu Order of the Bath, KCB, Chairman of H.M. Inland Revenue, 1997–2004 *Maurice Hankey, 1st Baron Hankey, Maurice Hankey, 1st Baron Hankey, GCB, GCMG, GCVO, PC, Secretary to the Committee of Imperial Defence; and 1st Cabinet Secretary *J. M. Bruce Lockhart, J. M. Bruce Lockhart CB CMG, intelligence officer


Colonial Service and Imperial Administration

* Sir Alexander John Arbuthnot KCSI, colonial administrator and writer * Crawford Murray MacLehose, Baron MacLehose of Beoch, the 25th Governor of Hong Kong *Jervoise Athelstane Baines, Sir Jervoise Athelstane Baines CSI, member of the Indian Civil Service *Henry Conway Belfield, Sir Henry Conway Belfield KCMG JP, Resident of Negeri Sembilan; Resident of Selangor; List of British Residents of Perak, British Resident of Perak and finally Governor of Kenya, Governor of the British East Africa Protectorate *Maurice Collis colonial administrator in Burma; later a writer on South-East Asia *Arthur Conolly (1807–1842), captain in the East India Company's service *Henry Valentine Conolly, member of the Indian Civil Service *Ashley Eden, The Honourable Sir Ashley Eden KCSI CIE, Chief Commissioner of British Crown Colony of Burma and List of British rulers and high officials in Bengal, Lieutenant-Governor of Bengal *Thomas Douglas Forsyth, Sir Thomas Douglas Forsyth KCSI CB, Administrator of the British Raj *Patrick William Forbes, Commander of the British South Africa Police, who invaded Matabeland in the First Matabele War; later Magistrate of Mashonaland 1893–1894; Administrator of North-Western Rhodesia 1895–1897 *Robert Allason Furness, Sir Robert Allason Furness KBE CMG, classicist and representative of the British Council in Egypt, 1945-1950 *Paul Harvey (diplomat), Sir Henry Paul Harvey KCMG, Egyptian Financial Advisor from 1907 to 1912 and 1919–1920 *Frederick James Halliday, Sir Frederick James Halliday KCB, first List of British rulers and high officials in Bengal, Lieutenant-Governor of Bengal *Stephen Rumbold Lushington, Governor of Madras 1827–1832 and Tory politician *Leonard Fielding Nalder colonial administrator who served as Governor of Fung Province 1927–1930 and Mongalla, South Sudan, Mongalla province 1930–1936 in Anglo-Egyptian Sudan *James Alexander Richey, James Alexander Richey CIE, educational administrator in South Africa and India *Sir Richard Temple, 1st Baronet, Sir Richard Temple, 1st Baronet, GCSI, CIE, PC, FRS, Governor of Bengal, Lieutenant-Governor of Bengal 1874–1877; Governor of Bombay 1877–1880 and also an MP *Theodore Hope, Sir Theodore Cracraft Hope KCSI CIE, civil servant of the Government of India, including Public Works *George Chardin Denton, Sir George Chardin Denton, Governor of Gambia *John Maffey, 1st Baron Rugby, John Loader Maffey, 1st Baron Rugby GCMG KCB KCVO CSI CIE, Chief Commissioner of the North-West Frontier Province; Governor-General of the Sudan; and Permanent Under-Secretary of State for the Colonies * John Arthur Godley, 1st Baron Kilbracken, John Arthur Godley, 1st Baron Kilbracken GCB, Permanent Under-Secretary of State for India 1883–1909 * William Frederick Gowers, Sir William Frederick Gowers KCMG, Governor of Uganda * John Claude White CIE, Deputy Commissioner of the Tibet Frontier Commission


Diplomatic Service

* Charles Bagot, Sir Charles Bagot GCB, MP, diplomat and administrator *Thomas Eardley Bromley, Sir Thomas Bromley KCMG, Ambassador to Somalia, Syria, Algeria & Ethiopia *Julian Bullard, Sir Julian Bullard GCMG, Ambassador to West Germany *Arthur Nicolson, 1st Baron Carnock, Arthur Nicolson, 1st Baron Carnock GCB GCMG GCVO KCIE, List of ambassadors from the United Kingdom to Spain, Ambassador to Spain; List of Ambassadors of the United Kingdom to Russia, to Russia and finally Permanent Under-Secretary at the Foreign Office, Permanent Under Secretary for Foreign Affairs *Richard Émile Augustin de Candolle, Consul to the Canton of Geneva * Charles de Chassiron, Baron Charles de Chassiron, Marshal of the Diplomatic Corps#List of His and Her Majesty's Vice-Marshals of the Diplomatic Corps, Vice Marshal of the Diplomatic Corps, 2001–2006 * Leycester Coltman, Sir Leycester Coltman, List of Ambassadors from the United Kingdom to Cuba, Ambassador to Cuba from 1991 to 1994 and List of Ambassadors of the United Kingdom to Colombia, to Colombia 1994–1998; author of ''The Real Fidel Castro'' *John Coulson (diplomat), Sir John Coulson KCMG, List of Ambassadors of the United Kingdom to Sweden, Ambassador to Sweden and European Free Trade Association, Secretary-General of the European Free Trade Association *Moore Crosthwaite, Sir Moore Crosthwaite KCMG, List of Ambassadors of the United Kingdom to Lebanon, Ambassador to Lebanon and List of Ambassadors of the United Kingdom to Sweden, to Sweden *Patrick Dean, Sir Patrick Henry Dean GCMG, Permanent Representative of the United Kingdom to the United Nations, Permanent Representative to the UN 1960–1964; List of Ambassadors from the United Kingdom to the United States, Ambassador to the United States 1965–1969 and also Chairman of the Joint Intelligence Committee (United Kingdom), Joint Intelligence Committee *Henry Drummond Wolff, Sir Henry Drummond Wolff Most Honourable Order of the Bath, GCB GCMG Privy Council of the United Kingdom, PC, High Commissioner to Egypt; List of diplomats from the United Kingdom to Iran, Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Teheran; and List of ambassadors from the United Kingdom to Spain, Ambassador to Spain; also a Conservative Party (UK), Conservative Politician *Ewen Fergusson, Sir Ewen Fergusson GCMG GCVO, Principal Private Secretary to the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, Principal Private Secretary to the Foreign Secretary 1975–1978; List of High Commissioners from the United Kingdom to South Africa, Ambassador to South Africa 1982–1984 and List of Ambassadors from the United Kingdom to France, to France 1987–1992 *Anthony Figgis, Sir Anthony Figgis, KCVO CMG, List of Ambassadors from the United Kingdom to Austria, Ambassador to Austria 1996–2000; Marshal of the Diplomatic Corps 2001–2008 and the current Gentleman Usher of the Blue Rod *Sir Edward Goschen, 1st Baronet GCB GCMG GCVO PC, List of Ambassadors from the United Kingdom to Serbia, Ambassador to Serbia, List of Ambassadors from the United Kingdom to Denmark, to Denmark, List of Ambassadors from the United Kingdom to Austria, to Austria-Hungary and List of diplomats from the United Kingdom to Germany, to Germany; later Gentleman Usher to the Sword of State *Robert Hankey, 2nd Baron Hankey KCMG KCVO, List of Ambassadors of the United Kingdom to Sweden, Ambassador to Sweden 1954–1960 *James Hudson (diplomat), Sir James Hudson GCB, Ambassador to Turin *Augustus Henry Mounsey, List of Ambassadors of the United Kingdom to Colombia, Minister Resident and Consul General to Colombia *Owen O'Malley, Sir Owen O'Malley KCMG List of Ambassadors from the United Kingdom to Hungary, Minister to Hungary 1939–1941; List of Ambassadors from the United Kingdom to Poland, British ambassador to the Polish government in exile during World War II; and List of Ambassadors from the United Kingdom to Portugal, Ambassador to Portugal 1945–1957 *Maurice Peterson, Sir Maurice Peterson GCMG, List of Ambassadors of the United Kingdom to Bulgaria, Minister to Bulgaria 1936–1938; List of Ambassadors of the United Kingdom to Iraq, Ambassador to Iraq 1938–1939; List of ambassadors from the United Kingdom to Spain, to Spain 1939–1940; List of Ambassadors of the United Kingdom to Turkey, to Turkey 1944–1946 and List of Ambassadors of the United Kingdom to Russia, to Russia 1946–1949 *Frank Roberts (diplomat), Sir Frank Roberts GCMG GCVO, List of Ambassadors from the United Kingdom to Serbia, Ambassador to Yugoslavia, 1954–1957; Permanent Representative on the North Atlantic Council 1957–1960; Ambassador to the USSR 1960–1962; to West Germany 1963–1968 *Ian Samuel CMG CVO, diplomat and RAF officer during World War II *William Seeds, Sir William Seeds KCMG, Ambassador to Brazil 1930–1935; and List of Ambassadors of the United Kingdom to Russia, Ambassador to Russia 1939–1940 *Alan Urwick, Sir Alan Urwick, KCVO, CMG, List of Ambassadors from the United Kingdom to Jordan, Ambassador to Jordan 1979–1984; List of diplomats from the United Kingdom to Egypt, to Egypt 1985–1987; List of High Commissioners from the United Kingdom to Canada, British High Commissioner to Canada 1987–1989 and Serjeant-at-Arms of the British House of Commons, Serjeant-at-Arms of the House of Commons 1989–1995 *Charles Richard Vaughan, Sir Charles Richard Vaughan, GCH, PC, List of Ambassadors from the United Kingdom to Switzerland, Minister to Switzerland 1823–1825 and List of Ambassadors from the United Kingdom to the United States, Minister to the United States 1825–1835 *Peter Wilkinson (diplomat), Sir Peter Wilkinson, Ambassador to Vietnam in 1966–1967; also a SOE agent during World War II *Michael S. Williams, Sir Michael S. Williams, KCMG, List of Ambassadors of the United Kingdom to Guatemala, Ambassador to Guatemala 1962–1963; and List of Ambassadors of the United Kingdom to the Holy See, Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to the Holy See 1965–1970


Ecclesiastics

* Robert Barbour (minister), Robert Barbour, lecturer in theology, moderator of the church of Scotland, and holder of the Military Cross *George Bradley (priest), George Bradley, Dean of Westminster *Charles Boyd (archdeacon), Charles Boyd, Archdeacon of Colombo *Godwin Birchenough, Dean of Ripon Cathedral *John Bickersteth, John Bickersteth KCVO, Bishop of Bath and Wells and Clerk of the Closet *Geoffrey Clayton (bishop), Geoffrey Clayton, Archdeacon of Chesterfield; Anglican Diocese of Johannesburg, Bishop of Johannesburg and Anglican Archbishop of Cape Town, Archbishop of Cape Town *Thomas Legh Claughton, Bishop of Rochester and Bishop of St Albans. *George Chase (bishop), George Chase MC, List of Masters of Selwyn College, Cambridge, Master of Selwyn College, Cambridge and Bishop of Ripon and Leeds, Bishop of Ripon *William Lucas Collins, Reverend William Lucas Collins *James Cotton (priest), James Cotton, Bangor Cathedral#Deans, Dean of Bangor *Francis Cramer-Roberts, Bishop of Nassau and The Bahamas, Bishop of Nassau and Archdeacon of Blackburn *Sir Frederick Currie, 2nd Baronet, Reverend Sir Frederick Larkins Currie, 2nd Baronet *Edwin Dodgson *Alan Don, Alan Campbell Don KCVO, Chaplain to the Speaker of the House of Commons 1936–1946 and Dean of Westminster 1946–1959 *Nowell Twopeny, Archdeacon of Flinders *Edward Feild, Bishop of Newfoundland and Archdeacon of Bermuda *Launcelot Fleming, Bishop of Portsmouth (Anglican), Bishop of Portsmouth and Bishop of Norwich * Thomas Valpy French, Rev. Thomas Valpy French, first Bishop of Lahore *Ronald Gordon, Archibald Ronald Gordon, Bishop of Portsmouth (Anglican), Bishop of Portsmouth, Bishop at Lambeth and Bishop to the Forces *Rupert Hoare, Dean of Liverpool and Bishop of Dudley *Percy Herbert (bishop), Percy Mark Herbert KCVO, the first Bishop of Blackburn; Bishop of Norwich and Clerk of the Closet *Hugh Hornby, Bishop of Hulme *Phipps Hornby (priest), Phipps Hornby, Archdeacon of Lancaster * Francis Jayne, Rev Francis Jayne, Bishop of Chester and academic *Thomas Jex-Blake, Dean of Wells also a teacher and Headmaster of Rugby *Michael Gresford Jones, Bishop of Willesden and Bishop of St Albans *Edwin Kempson, Bishop of Warrington *Francis Kilner, Bishop of Richmond (Anglican), Bishop of Richmond *Carey Knyvett, Archdeacon of Northampton and Bishop of Selby *William Lake (Dean of Durham), William Lake, Dean of Durham *John Lawton (priest), John Lawton, Archdeacon of Warrington *Edward Legge (bishop), Edward Legge, Dean of Windsor and Bishop of Oxford *William MacKennal, List of Archdeacons of Ely, Archdeacon of Ely * Hugh Montefiore, Bishop of Kingston 1970–1978 and Bishop of Birmingham 1977–1987 *Frank Okell, Bishop of Stockport and Archdeacon of Macclesfield *Grandage Powell, Archdeacon of Carlisle and Bishop of Penrith *John Purchas, Church of England priest who was prosecuted for ritualist practices *Norman Rathbone, Hereford Cathedral, Dean of Hereford *Charles Sandford (bishop), Charles Waldegrave Sandford, Bishop of Gibraltar in Europe, Bishop of Gibraltar *Augustus Shears, clergyman who translation, translated part of the Book of Common Prayer, Prayer Book into Burmese language, Burmese *Walter Waddington Shirley, churchman and ecclesiastical historian *Richard Fitzgeorge de Stacpoole, 1st Duc de Stacpoole *Lovelace Stamer, Archdeacon of Stoke and Anglican Bishop of Shrewsbury, Bishop of Shrewsbury *Arthur Penrhyn Stanley, English churchman, and Dean of Westminster *Arthur Stanton (priest), Arthur Stanton Anglo-catholic priest *John Stott, Evangelicalism, evangelical minister who later was a curate of All Souls, Langham Place, All Souls, Langham place and a leading figure involved in drafting the Lausanne Covenant *Alfred Swann (priest), Alfred Swann, St. John's Cathedral (Hong Kong), Dean and Archdeacon of Hong Kong *Henry Herbert Symonds, Anglican priest who was a driving force behind the creation of National Parks *Freddy Temple, Frederick Stephen Temple, St. John's Cathedral (Hong Kong), Dean of Hong Kong and Bishop of Malmesbury * William Temple (archbishop), William Temple, Bishop of Manchester 1921–29; Archbishop of York 1929–42 and Archbishop of Canterbury 1942–44; an influential radical thinker, and father of the post-war Welfare State *David Urquhart (bishop), David Urquhart, Bishop of Birkenhead and the current bishop of Birmingham *Henry Wace (priest), Henry Wace, Dean of Canterbury *Richard Watson (bishop of Burnley), Richard Watson, Bishop of Burnley *Edward Were, Bishop of Derby 1889–1909, and Bishop of Stafford 1909–1915 *Edward Winnington-Ingram, Archdeacon of Hereford


The Law

* Hubert Parker, Baron Parker of Waddington, Lord Chief Justice of England and Wales * Mark Colville, 4th Viscount Colville of Culross, judge and politician. He was one of the 92 hereditary peers elected to remain in the House of Lords after the House of Lords Act 1999. * Charles Bowen, 1st Baron Bowen Queen's Counsel, QC, Privy Council of the United Kingdom, PC, Lord of Appeal in Ordinary * Horace Davey, Baron Davey Privy Council of the United Kingdom, PC, Lord of Appeal in Ordinary * David Hope, Baron Hope of Craighead Order of the Thistle, KT Her Majesty's Most Honourable Privy Council, PC, Lord of Appeal in Ordinary * Edward Marshall-Hall, Sir Edward Marshall-Hall King's Counsel, KC, English barrister and orator * Sir Michael Kerry KCB, QC, former Treasury Solicitor, HM Procurator General and Treasury Solicitor * Robert Barton, Irish lawyer and statesman who worked on the Anglo-Irish Treaty * Thomas Hetherington, Major Sir Thomas Hetherington Order of the Bath, KCB, Order of the British Empire, CBE, Queen's Counsel, QC, Territorial Decoration, TD, barrister and first head of the Crown Prosecution Service *Yorke Prize, Edmund Yorke, Legal scholar and barrister * Robert Akenhead, Sir Robert Akenhead, High Court Judge and Head of the Technology and Construction Court *Wilfred Baugh Allen, judge *Lewis Cave, Sir Lewis Cave, judge *Sir George Farwell (judge), George Farwell, Lord Justice of Appeal *James Fawcett (barrister), Sir James Edmund Sandford Fawcett, DSC QC, barrister and member of the European Commission for Human Rights *Alfred Gordon Clark, judge *Charles Sprengel Greaves *Philip Guedalla, barrister *Alfred Lucie-Smith, Sir Alfred van Waterschoodt Lucie-Smith, colonial judge who became Chief Justice of Trinidad and Tobago * Roundell Palmer, 1st Earl of Selborne, Lord Chancellor 1872–1874 & 1880–1885; Attorney General for England and Wales 1863–1866; and Solicitor General for England and Wales 1861–1863 *Lawrence Peel, Sir Lawrence Peel PC, Advocate-General of Bengal and Chief Justice of Bengal *Cuthbert Snowball Rewcastle, county court judge and liberal party politician *Thomas Bateman Napier county court judge and politician *John Sandford (cricketer), John Sandford, judicial commissioner of Burma and Mysore *Leslie Scott (British politician), Sir Leslie Frederic Scott, KC, Lord Justice of Appeal and Liberal MP *Patrick Spens, 1st Baron Spens, William Patrick Spens, 1st Baron Spens KBE, PC, KC, Chief Justice of India *John Thomas, Baron Thomas of Cwmgiedd, Roger John Laugharne Thomas, Baron Thomas of Cwmgiedd Kt PC, President of the Queen's Bench Division and the current Lord Chief Justice of England and Wales *Jonathan D. C. Turner, Jonathan David Chattyn Turner, barrister specialising in intellectual property and competition law *Dudley Ward (judge), Dudley Ward, New Zealand judge and politician


Literature

* Matthew Arnold, Victorian poet and critic (son of Headmaster Dr Thomas Arnold) * Rupert Brooke, English poet * Arthur Hugh Clough, English poet * Charles Lutwidge Dodgson, better known as Lewis Carroll, famous for ''Alice's Adventures in Wonderland'' * Richard Doyle (author), Richard Doyle, English author * Dominic Hibberd, English critic and biographer * Anthony Horowitz, English writer * Edmund George Valpy Knox, editor of Punch (magazine), Punch * Walter Savage Landor, English writer and poet * Wyndham Lewis, British painter and author * John Gillespie Magee, Junior, Anglo-American poet and aviator * Arthur Ransome, British children's author * Mario Reading, author * Salman Rushdie, Sir Salman Rushdie, author and essayist, Booker Prize winner for ''Midnight's Children''. Said of his time: "Almost the only thing I am proud of about going to Rugby school was that Lewis Carroll went there too." * J.K. Stanford, English author * Francis Stuart, IRA member, Nazi collaborator and Irish novelist. * Thomas Hughes, English lawyer and author of ''Tom Brown's Schooldays'' *Geoffrey Moss, Major Geoffrey Cecil Gilbert McNeill-Moss British army officer and novelist


Media, Entertainment and the Arts

* Charles Acton (critic), Charles Acton, music critic at ''The Irish Times'' * Faris Badwan, aka Faris Rotter, vocalist from band The Horrors * Roy Beddington, painter, illustrator, author, and journalist * William Bullock (cricketer), William Bullock, journalist at ''The Daily News (UK), The Daily News'' * David Carritt (1927–1982), British art historian, dealer and critic * Charlie Charters, Author, rugby union official, sports executive and journalist * The Horrors, Tom Cowan/Furse, Bassist from band The Horrors * The Vaccines, Freddie Cowan, Guitarist from band The Vaccines * Frank Barrington Craig, British portrait painter * David Croft (TV producer), David Croft, (born David Sharland) Television writer, producer and director * David Haig, English actor and writer * Arthur fforde, BBC chairman * Isabel Fay, comedy actress and writer * Dan Haigh, bassist, Fightstar, Gunship (band) * Robert Hardy, English stage and film actor * John Hawkesworth (producer), John Hawkesworth, television producer, ''Upstairs, Downstairs (1971 TV series), Upstairs, Downstairs'' * Sir Charles Hawtrey (stage actor), Charles Hawtrey, Victorian era stage actor * Marmaduke Hussey, BBC chairman * Hugh Johnson (wine), Hugh Johnson, British wine writer * Pete Kember, musician, Spacemen 3 * John Kentish, English operatic tenor * Wyndham Lewis, British painter and author * Richard Hey Lloyd, British organist and composer * William Charles Macready, English stage actor * Robin Milford, British musician * Sydney Nicholson, British musician * Sir Anthony Quayle, British actor * Andrew Rawnsley, British political journalist * Andy Richards, British / Australian musician, composer and organist * Adnan Sami, singer, pianist, actor and composer * Richard Barrett Talbot Kelly, Richard Talbot Kelly, MBE, MC, RI, soldier and artist * Alex Westaway, guitarist and singer, Fightstar, Gunship (band) * A. N. Wilson, English writer and newspaper columnist * Sophie Xeon, Singer and musician


Medicine and Science

* William Bateson, English geneticist * Miles Joseph Berkeley, English botanist * Humphry Bowen, British botanist and chemist * Peter Brinsden, Dr Peter Brinsden, fertility expert * Abel Chapman, big game hunter and naturalist who started South Africa's first game reserve * Alex Hankey, English theoretical physicist * Walter W. Holland, public health physician * Andrew Karney, Senior Scientist, The General Electric Company * Geoffrey Keynes, Sir Geoffrey Langdon Keynes, physician and scholar, brother of economist John Maynard Keynes * Philip Manson-Bahr, Sir Philip Henry Manson-Bahr, zoologist and Doctor of Medicine, MD, Membership of the Royal College of Physicians, MRCP, Fellow of the Royal College of Physicians, FRCP * David Marr (psychologist), David Marr, British psychologist *Donald Michie, British researcher in artificial intelligence who during World War II, worked for the Government Communications Headquarters#Government Code and Cypher School, Government Code and Cypher School at Bletchley Park, to break "Lorenz SZ 40/42, Tunny", a German teleprinter cipher * George Mitchell Seabroke, British astronomer * Frederick Courteney Selous, British explorer, officer, hunter, and conservationist, known for his exploits in South-East Africa * George Shuckburgh-Evelyn, Sir George Augustus William Shuckburgh-Evelyn, 6th Baronet, won the Copley Medal * Nevil Sidgwick, English theoretical chemist * E. Barton Worthington (1905-2001), ecologist and science administrator * Babulal Sethia, Royal Society of Medicine, President of the Royal Society of Medicine and cardiac surgeon


Politics

* Richard Baker Wingfield-Baker, Liberal Party MP *Leonard Behrens Liberal Party Politician *William Noel-Hill, 3rd Baron Berwick, William Noel-Hill, 3rd Baron Berwick, PC, Tory politician and List of diplomats from the United Kingdom to Sardinia, British Minister to Sardinia *Sir Thomas Birch, 2nd Baronet Whig politician * Sir Noël Bowater, 2nd Baronet, Sir Noël Vansittart Bowater, 2nd Baronet GBE MC, Lord Mayor of London *Sir Orlando Bridgeman, 2nd Baronet Whig politician *Arthur Montagu Brookfield Conservative Politician, diplomat and army officer *Sir William Cunliffe Brooks, 1st Baronet, Conservative Politician *Esmond Bulmer, Conservative MP *Marston Clarke Buszard, Marston Clarke Buszard QC Liberal Party MP and barrister *William John Dalzell Burnyeat, Liberal Party politician *Charles Howard, 10th Earl of Carlisle Liberal Unionist politician and army officer * Sir Thomas Cave, 5th Baronet, politician and lawyer *Harold Cawley Liberal Party MP, killed in World War I *Oswald Cawley Liberal Party MP, killed in World War I * Austen Chamberlain, British statesman and recipient of the Nobel Peace Prize * Neville Chamberlain, politician and former Prime Minister of the United Kingdom, Prime Minister *Sir Sydney Chapman (politician), Sydney Chapman, Conservative Party (UK), Conservative Member of Parliament (MP) for Birmingham Handsworth (UK Parliament constituency), Birmingham Handsworth and Chipping Barnet (UK Parliament constituency), Chipping Barnet *James Thomas, 1st Viscount Cilcennin, James Thomas, 1st Viscount Cilcennin PC, Conservative MP and List of the First Lords of the Admiralty, First Lord of the Admiralty *Samuel Clowes (Conservative politician), Samuel Clowes, Conservative politician *Herbert James Craig, Herbert James Craig CBE Liberal politician *George Harpur Crewe, Sir George Crewe, 8th Baronet Tory politician *William John Evelyn (Conservative politician), William John Evelyn, Conservative politician *Frederick Fison, Sir Frederick William Fison, 1st Baronet, Conservative politician *Charles Berkeley, 3rd Baron FitzHardinge, Liberal politician * Tetley Gant, Tasmanian politician and Chancellor University of Tasmania *Euan Geddes, 3rd Baron Geddes, Current Deputy Speaker in the House of Lords *Sir Richard Gilpin, 1st Baronet, Conservative Politician and Lieutenant Colonel in the British Army * George Goschen, 1st Viscount Goschen, Liberal Unionist politician; served as Chancellor of the Exchequer 1887–1892, List of the First Lords of the Admiralty, First Lord of the Admiralty 1871–1874 and 1895–1900 *Alan Graham (British politician), Captain Alan Graham Conservative politician * Frank Gray (politician), Frank Gray, inter-war Liberal politician *Ronald Greville, The Honourable Ronald Greville, Conservative MP *Arthur Griffith-Boscawen, Lieutenant-Colonel Sir Arthur Sackville Trevor Griffith-Boscawen PC Conservative politician *Jeremy Hanley, Sir Jeremy James Hanley, KCMG, Conservative MP; Chairman of the Conservative Party 1994–1995 and Minister without portfolio 1994–1995 * Reginald Hanson, Sir Reginald Hanson, Conservative politician and Lord Mayor of London *Henry Peirson Harland Unionist politician *William Harrison-Broadley Conservative MP *Edward John Littleton, 1st Baron Hatherton, Edward John Littleton, 1st Baron Hatherton PC, Canningite, Canningite Tory and later Whig politician, Chief Secretary for Ireland, also a major Staffordshire landowner, farmer and businessman *Arthur Haworth, Sir Arthur Adlington Haworth, 1st Baronet, Liberal politician *Hubert Douglas Henderson, Sir Hubert Douglas Henderson Liberal political advisor and economist * Charles Hendry, British politician and the Conservative Party (UK), Conservative Member of Parliament for Wealden (UK Parliament constituency), Wealden *William Holbech (MP), William Holbech Member of Parliament for Banbury *Edward Horsman, Edward Horsman PC PC(Ire), MP and Chief Secretary for Ireland * Alan Howarth, Baron Howarth of Newport, Labour Party politician * Frederick Curzon, 7th Earl Howe, Conservative health spokesman in the House of Lords * Thomas Gair Ashton, 1st Baron Ashton of Hyde, Edwardian Liberal Party politician and industrialist *Herbert Jessel, 1st Baron Jessel, Colonel Herbert Merton Jessel, 1st Baron Jessel CB, CMG, TD, DL, JP, Liberal Unionist and later Conservative politician; the third List of Lord Mayors of Westminster, Mayor of Westminster *Edgar Keatinge, Lieutenant Colonel Sir Edgar Mayne Keatinge CBE Soldier who was a Conservative politician *Wilfred Byng Kenrick, Lord Mayor of Birmingham and industrialist * Tom King, Baron King of Bridgwater, Conservative Party politician *William Kingan, Unionist politician * Henry King-Tenison, 8th Earl of Kingston, Irish peer and Victorian Conservative Party politician *Isaac Cowley Lambert Conservative MP and solicitor * Ian Lang, Ian Lang, Baron Lang of Monkton, Conservative Party politician *Francis Charles Lawley Liberal party politician and journalist * Henry Lefroy, Western Australian politician *Evan Henry Llewellyn, Colonel Evan Henry Llewellyn Conservative politician *William Lyttelton, 3rd Baron Lyttelton Whig politician *Miles MacInnes Liberal MP and railway director * Charles Tertius Mander, Sir Charles Tertius Mander, 1st Baronet, four times List of Mayors of Wolverhampton, Mayor of Wolverhampton and an industrialist *Sir Arthur Markham, 1st Baronet Liberal MP and industrialist * Angus Maude, Angus Maude, Baron Maude of Stratford-upon-Avon, Conservative Party politician and father of Conservative Cabinet member Francis Maude *George Melly (MP), George Melly Liberal MP and shipowner *Arthur Mills (MP), Arthur Mills Conservative MP *Charles Mills (1755–1826), Charles Mills MP and Director of the East India Company * Andrew Mitchell, British Conservative politician and Secretary of State for International Development (from May 2010) *Edmund Morris (MP for Leicestershire), Edmund Morris MP *George Herbert Morrell Conservative MP and lawyer *Thomas Bateman Napier Liberal MP and judge *John Osborn (politician), Sir John Holbrook Osborn Conservative MP *Francis Otter Liberal MP * Sukhumbhand Paribatra, Thai politician, 15th Governor of Bangkok *Sir William Pearce, 2nd Baronet Conservative politician and industrialist *Jonathan Peel Conservative MP; Surveyor-General of the Ordnance 1841–1846 and Secretary of State for War 1858–1859 & 1866–1867 *Albert Pell Conservative MP and solicitor *Edward Penton, Sir Edward Penton, Mayor of St Marylebone; Superintendent of the Royal Army Clothing Department (Boot Section) 1914–1919 and Chief Inspector of Clothing for the Central Ordnance Depot *Edwin Berkeley Portman Liberal MP and barrister *Thomas Bayley Potter Liberal MP *Walter Powell (politician), Walter Powell, Conservative MP and colliery owner *David Pugh (British politician), David Pugh, Liberal MP *Cuthbert Snowball Rewcastle Liberal politician *John Bonfoy Rooper MP * Shane Ross, Irish politicians and journalist *Henry Betterton, 1st Baron Rushcliffe, Henry Bucknall Betterton, 1st Baron Rushcliffe, GBE, PC, conservative politician and barrister who was Secretary of State for Employment, Minister of Labour 1931–1934 *Harold Rushworth New Zealand politician from the County Party *Henry Samuelson, Sir Henry Bernhard Samuelson, 2nd Baronet Liberal MP *Leslie Scott (British politician), Sir Leslie Frederic Scott, KC, Lord Justice of Appeal and Liberal MP *Alexander Craig Sellar MP *Evelyn Shirley (1788–1856), Evelyn Shirley MP *Walter Shirley Shirley Liberal MP and barrister *George Shuckburgh-Evelyn, Sir George Augustus William Shuckburgh-Evelyn, 6th Baronet MP, mathematician and astronomer * Ernest Simon, 1st Baron Simon of Wythenshawe, politician and industrialist *Sir Thomas Skipwith, 4th Baronet MP *Samuel George Smith Conservative MP and banker *Edward Smith (MP), Edward Smith Tory MP *Tim Smith (Australian politician), Tim Smith, Liberal Party of Australia member of the Victorian Legislative Assembly *Richard Spooner (MP), Richard Spooner MP *Harry Grey, 4th Earl of Stamford MP and peer * Edward Henry Stanley, 15th Earl of Derby, prominent 19th century statesman *Lewis Randle Starkey, Conservative MP * George Russell Strauss, George Strauss, Baron Strauss, Labour politician and Father of the House of Commons *Arthur Steel-Maitland, Sir Arthur Herbert Drummond Ramsay Steel-Maitland, 1st Baronet, PC Conservative MP, Chairman of the Conservative Party and Secretary of State for Employment, Minister of Labour *Charles Hanbury-Tracy, 1st Baron Sudeley Whig politician *Henry Tancred (New Zealand politician), Henry Tancred, 19th-century New Zealand politician. *John Stradling Thomas, Sir John Stradling Thomas, Welsh Conservative Party politician * Andrew Turner (politician), Andrew Turner, British Conservative Party politician * Yevhenia Tymoshenko (Eugenia), Ukrainian entrepreneur and lobbyist on behalf of her mother, former Prime Minister of Ukraine Yulia Tymoshenko * William Henry Waddington, French statesman (eventually Prime Minister of France) *George Gustavus Walker, Sir George Gustavus Walker KCB JP, Conservative MP *Cathcart Wason MP in both New Zealand and Great Britain *Eugene Wason Liberal MP and lawyer *Samuel Whitbread (1830–1915), Samuel Whitbread, Liberal MP *Edward Whitley (politician), Edward Whitley, Conservative MP *James Wigley, Tory MP *George Wilbraham, Whig MP *John Charles Williams Liberal Unionist MP *Nicholas Winterton, Sir Nicholas Winterton Conservative MP *Henry Christopher Wise Conservative MP *Sir John Wood, 1st Baronet Conservative MP *Dennis Kwok Hong Kong Legislative Council Member


Sport

* John Anton (cricketer), John Anton, English cricketer * Geoffrey Atkins, World Rackets Champion * George Barker (cricketer, born 1831), George Barker, English cricketer * Robert Barlow (cricketer), Robert Barlow (1827–1907), cricketer * David Barttelot (1821–1852), English cricketer * Samuel Bateson, Irish cricketer * Denis Bingham, Irish cricketer * Henry Boden, cricketer and founding member of Derbyshire County Cricket Club * Frederick Bowden-Smith, first-class cricketer * Trevor Bowring, first-class cricketer * Edward Bradby (cricketer), Edward Bradby, first-class cricketer * Henry Bradby, first-class cricketer * Henry Brandt, first-class cricketer * Chris Brasher, Olympic gold medalist in the Steeplechase (athletics), steeplechase at the 1956 Summer Olympics, co-founder of the London marathon and pace setter in Roger Bannister's world record mile * William Bullock (cricketer), William Bullock, first-class cricketer * Walter Byles, first-class cricketer * Frederick Capron, first-class cricketer * Henry Cholmondeley, first-class cricketer * Giles Clarke, the chairman of the England and Wales Cricket Board *John Clayton (rugby union), international who represented England national rugby union team, England in the 1871 Scotland versus England rugby union match, First international rugby match. * Richard Clement (cricketer), Richard Clement, first-class cricketer * Louis Cockerell, first-class cricketer * Granville Coghlan, rugby union international, represented British and Irish Lions, Great Britain on 1927 British Lions tour to Argentina (1907–1983) * George Cooke (cricketer), George Cooke (1826–1862), cricketer * Fulwar Craven, 4th Baron Craven, English nobleman and sportsman * Joseph Dacre, first-class cricketer * Frederick Crowder (cricketer, born 1845), Frederick Crowder (1845–1938), cricketer and tennis player * John Marshall Dugdale, rugby union international who represented England national rugby union team, England in the 1870–71 Home Nations rugby union matches, first international rugby match in 1871.Marshall, Francis, ''Football; the Rugby union game'', p141, (1892) (London Paris Melbourne, Cassell and company, limited) * Frederick Morton Eden (cricketer), Frederick Morton Eden, first-class cricketer * Edmund Ellis (cricketer), Edmund Ellis, first-class cricketer * Francis Evelyn, first-class cricketer * Nigel Fenton, first-class cricketer * Patrick Fraser (cricketer), Patrick Fraser, Scottish first-class cricketer * Cornelius Fryer, first-class cricketer * Miles Giffard, English cricketer who was hanged for the murder of his parents. * Joseph Fletcher Green, rugby union international who represented England national rugby union team, England in the 1870–71 Home Nations rugby union matches, first international rugby match in 1871. * James Ford (cricketer, born 1836), James Ford (1836–1877), cricketer * Alex Grove, rugby player for Worcester Warriors and Scotland national rugby union team * A. G. Guillemard, rugby union international who represented England national rugby union team, England in the 1870–71 Home Nations rugby union matches, first international rugby match in 1871 and later president of the Rugby Football Union. * Thomas Hale (cricketer), Thomas Hale (1829–1899), first-class cricketer * Octavius Hanbury (1826–1882), first-class cricketer * William Harrison (cricketer, born 1838), William Harrison (1838–1912), first-class cricketer * George Hughes (cricketer), George Hughes (1821–1872), first-class cricketer and the basis for the literary character Tom Brown (character), Tom Brown * Rupert Edward Inglis (1863–1916), England rugby international who was killed at the Battle of the Somme * Kenneth Jackson (sportsman), Kenneth Jackson, Scottish rugby union international and first-class cricketer * Edward Kenney (cricketer), Edward Kenney, first-class cricketer * Charles Langton, first-class cricketer * Alexander Law, first-class cricketer * Henry Lindow, first-class cricketer * Algernon Lushington, first-class cricketer *Arthur Lyon (rugby union), who represented England national rugby union team, England in the first 1871 Scotland versus England rugby union match. * Dar Lyon, first class cricketer * Charles McCarthy (cricketer), Charles McCarthy, cricketer who played in Burma national cricket team, Burma's only first-class cricket match in 1927. * Kenneth Mackessack (1902–1982), Scottish first-class cricketer * Richard Montgomerie, English cricketer * David Noble (cricketer), David Noble, first-class cricketer * Rollo O'Dwyer, Argentine first-class cricketer * Henry Pickard, first-class cricketer * Abram Rawlinson, first-class cricketer * Gerard Rotherham, recipient of the Wisden Cricketer of the Year award in 1918. * Samuel Ruddock (paralympian), Samuel Ruddock, Paralympic sprinter * John Sandford (cricketer), John Sandford (1832–1892), first-class cricketer * Richard Seaman (1913–1939). One of the greatest British pre-war motor racing drivers. Infamously suffered a fatal crash at the 1939 Belgian Grand Prix. * Stephen Soames (1826–1908), first-class cricketer * Francis Speed (cricketer, born 1859), Francis Speed, first-class cricketer * Frederick Stokes (rugby union), Frederick Stokes (1850–1929)Steve Lewis, ''One Among Equals'', 2008, pp9-10 (Vertical Editions:London) the first captain of the England national rugby union team. * Adrian Stoop, English rugby player * William Surtees, World Rackets Champion * Richard Sykes (Rugby player), Richard Sykes, Rugby player and founder of towns in North Dakota * Theodore Tapp, first-class cricketer * Henry Taswell, first-class cricketer * Henry Tubb, first-class cricketer * Dawson Turner (rugby union), Dawson Turner, rugby union international who represented England national rugby union team, England in the 1870–71 Home Nations rugby union matches, first international rugby match in 1871. * Frank Tobin, rugby union international who represented England national rugby union team, England in the 1870–71 Home Nations rugby union matches, first international rugby match in 1871. * Richard Townsend (cricketer), Richard Townsend (1829–1852), first-class cricketer * Rowland Venables, first-class cricketer * Sir Pelham Warner, England cricket captain and cricket administrator * William Webb Ellis, the credited inventor of rugby football * John Weston (cricketer), John Weston, cricketer * Tom Wills, the inventor of Australian rules football * Alfred Wilson (cricketer), Alfred Wilson (1828–1908), first-class cricketer * William Yardley (cricketer), William Yardley, cricketer and dramatist


Fictional Old Rugbeians

* Harry Paget Flashman, fictional Victorian anti-hero, originally created by author Thomas Hughes in his semi-autobiographical ''Tom Brown's Schooldays'' * Tom Brown (character), Tom Brown, fictional hero from the novel Tom Brown's school days, which was created by author Thomas Hughes who is also an old Rugbeian.


See also

* List of schools in the West Midlands


References


External links


Rugby School website

The Rugbeian Society
{{DEFAULTSORT:Rugby People educated at Rugby School, Lists of people by English school affiliation, Rugbeians Warwickshire-related lists