HOME
The Info List - Northern Sami


--- Advertisement ---



(i) (i) (i)

NORTHERN or NORTH SAMI (davvisámegiella; disapproved exonym LAPPISH or LAPP), sometimes also simply referred to as SAMI, is the most widely spoken of all Sami languages
Sami languages
. The area where Northern Sami
Northern Sami
is spoken covers the northern parts of Norway
Norway
, Sweden
Sweden
and Finland
Finland
. The number of Northern Sami
Northern Sami
speakers is estimated to be somewhere between 15,000 and 25,000. About 2,000 of these live in Finland
Finland
and between 5,000 and 6,000 in Sweden.

CONTENTS

* 1 History

* 1.1 Roots * 1.2 Orthography * 1.3 Assimilation

* 2 Phonology

* 2.1 Consonants * 2.2 Vowels * 2.3 Prosody

* 3 Syntax

* 4 Orthography

* 4.1 Alphabet

* 5 Dialects

* 6 Grammar

* 6.1 Consonant gradation

* 6.1.1 Non-clusters * 6.1.2 Long voiced/voiceless occlusives * 6.1.3 Clusters ending with glottalized nasal * 6.1.4 Other clusters

* 6.2 Diphthong simplification * 6.3 Changes to word-final consonants * 6.4 Inflection types

* 6.5 Nouns

* 6.5.1 Nouns with even inflection * 6.5.2 Nouns with odd inflection * 6.5.3 Nouns with contracted inflection * 6.5.4 Possessive suffixes

* 6.6 Adjectives

* 6.6.1 Attributive form * 6.6.2 Comparison

* 6.7 Pronouns and determiners

* 6.7.1 Personal pronouns * 6.7.2 Demonstratives * 6.7.3 Interrogatives * 6.7.4 Reflexive pronoun

* 6.8 Verbs

* 6.8.1 Verbal categories * 6.8.2 Verbs with even inflection * 6.8.3 Verbs with odd inflection * 6.8.4 Verbs with contracted inflection * 6.8.5 Negative verb

* 7 References * 8 External links

HISTORY

A page from the 1638 edition of Svenske och Lappeske ABC Book with the Lord\'s Prayer in what is believed to be Northern Sami
Northern Sami

Among the first printed Sami texts is Svenske och Lappeske ABC Book ("Swedish and Lappish ABC book"), written in Swedish and what is likely a form of Northern Sami. It was published in two editions in 1638 and 1640 and includes 30 pages of prayers and confessions of Protestant faith. It has been described as the first book "with a regular Sami language form".

Northern Sami
Northern Sami
was first described by Knud Leem (En lappisk Grammatica efter den Dialect, som bruges af Field-Lapperne udi Porsanger-Fiorden) in 1748 and in dictionaries in 1752 and 1768. One of Leem's fellow grammaticians was Anders Porsanger , who studied at the Trondheim Cathedral School and other schools, but who was unable to publish his work on Sami due to racist attitudes at the time. The majority of his work has disappeared.

ROOTS

The roots of the current orthography for Northern Sami
Northern Sami
were laid by Rasmus Rask who, after discussions with Nils Vibe Stockfleth , published Ræsonneret lappisk sproglære efter den sprogart, som bruges af fjældlapperne i Porsangerfjorden i Finmarken. En omarbejdelse af Prof. Knud Leems Lappiske grammatica in 1832. Rask opted for a phonemic orthographic system. All of the orthographies that have been used for Northern Sami
Northern Sami
trace their roots back to Rask's system, unlike the orthographies used for Lule and Southern Sami
Southern Sami
, which are mainly based on the orthographical conventions of Swedish and Norwegian . Following in the tradition of Rask meant that diacritics were used with some consonants (č, đ, ŋ, š, ŧ and ž), which caused data-processing problems before Unicode
Unicode
was introduced. Both Stockfleth and J. A. Friis went on to publish grammar books and dictionaries for Sami. It can be said that Northern Sami
Northern Sami
was better described than Norwegian was before Ivar Aasen published his grammar on Norwegian.

ORTHOGRAPHY

Northern Sami
Northern Sami
was and is used in three countries, each of which used its own orthography for years. Friis' orthography was used when work on translating the Bible into Northern Sami
Northern Sami
commenced, in the first Sami newspaper called Saǥai Muittalægje , and in the Finnemisjonen's own newspaper Nuorttanaste . The groundwork for Northern Sami lexicography was laid by Konrad Nielsen who used an orthography of his own creation in his dictionary Lappisk ordbok. Starting in 1948, the orthographies used in Norway
Norway
and Sweden
Sweden
were combined into a single Bergsland -Ruong orthography. It was not greatly used in Norway. In addition, the authorities there instituted a policy that prohibited Sami from being used in practice.

In Sweden, classes were taught in Sami in the Sami schools, as the policy of Lapp ska vara lapp (Sami should be a Sami) was applied to those reindeer herders with the intention of keeping them separated from larger society. In 1979, an official orthography for Northern Sami was adopted for use in Norway, Sweden
Sweden
and Finland.

ASSIMILATION

Area number 5 illustrates the approximate distribution of Northern Sami
Northern Sami
in northern Scandinavia. Trilingual international border sign (Finnish , Swedish and NORTHERN SAMI) on the E8 road at the border between Norway
Norway
and Finland
Finland
, at Kilpisjärvi
Kilpisjärvi
, Finland
Finland

The mass mobilization during the Alta controversy as well as a more tolerant political environment caused a change to the Norwegian policy of assimilation during the last decades of the twentieth century. In Norway, Northern Sami
Northern Sami
is currently an official language of two counties ( Finnmark
Finnmark
and Troms
Troms
) and six municipalities ( Kautokeino , Karasjok , Nesseby
Nesseby
, Tana , Porsanger and Gáivuotna (Kåfjord )). Sami born before 1977 have never learned to write Sami according to the currently used orthography in school, so it is only in recent years that there have been Sami capable of writing their own language for various administrative positions.

PHONOLOGY

CONSONANTS

The consonant inventory of Northern Sami
Northern Sami
is large, consisting of three different series of plosives/affricates (voiceless, voiced and preaspirated) and two series of nasals (plain and glottalized). In addition, length (gemination) is contrastive for almost all consonants.

Northern Sami
Northern Sami
consonants

LABIAL DENTAL ALVEOLAR PALATAL VELAR

NASAL PLAIN m n

ɲ ŋ

GLOTTALIZED ʔm ʔn

ʔɲ

Plosive / Affricate VOICELESS p t t͡s t͡ʃ k

VOICED b d d͡z d͡ʒ ɡ

PREASPIRATED ʰp ʰt ʰt͡s ʰt͡ʃ ʰk

FRICATIVE VOICELESS f

s ʃ h

VOICED v ð

APPROXIMANT CENTRAL

j

LATERAL

l ʎ

TRILL

r

* /v/ is realised as a labiodental fricative in the syllable onset (before a vowel), and as bilabial or in the syllable coda (before a consonant). Although is a fricative, it behaves phonologically like an approximant, in particular like /j/.

All consonants can be geminated (held longer), except for /h/. This distinction is phonemically contrastive and widely productive as a grammatical feature. Geminated glottalized nasals are realised with the glottalization in between the two consonants (/mʔm/, /nʔn/, /ɲʔɲ/). In geminated preaspirated consonants, it is the preaspiration that lengthens rather than the occlusion (/hːp/, /hːt/, /hːts/, /hːtʃ/, /hːk/).

Except for glottalized or preaspirated consonants, /h/, /j/ or /ʎ/, all consonants also possess a third "overlong" length. Overlong consonants are somewhat longer still than regular long consonants. However, vowels are shortened by a following overlong consonant, so it is unclear whether the consonant or the vowel length is contrastive. Overlong consonants are not indicated in the standard orthography, but are commonly denoted with an apostrophe between the two consonant letters (⟨p'p⟩, ⟨m'm⟩ etc.) in reference works when the distinction is relevant.

VOWELS

Northern Sami
Northern Sami
possesses the following monophthongs:

FRONT BACK

CLOSE i /i/ u /u/

MID e /e/ o /o/

OPEN á /a/ a /ɑ/

Several diphthongs also exist, all of the opening type. They are only present in stressed syllables.

FRONT BACK

CLOSE TO MID ie /ie̯/ uo /uo̯/

MID TO OPEN ea /eæ̯/ oa /oɑ̯/

Closing diphthongs such as ái also exist, but these are phonologically composed of a vowel plus one of the semivowels /v/ or /j/. The semivowels still behave as consonants in clusters.

THIS SECTION NEEDS EXPANSION with: Explain vowel length. You can help by adding to it . (August 2015)

PROSODY

Stress is generally not phonemic in Northern Sami; the first syllable of a word is normally stressed. Like most Sami languages, Northern Sami follows a pattern of alternating (trochaic ) stress, in which each odd-numbered syllable is relatively stressed and even-numbered syllables are unstressed. The last syllable of a word is never stressed, unless the word has only one syllable.

Consequently, words can follow three possible patterns:

* A single stressed syllable. * An even number of syllables: Ending in a stressed odd-numbered syllable followed by an unstressed even-numbered syllable. * An odd number of syllables: Ending in a stressed odd-numbered syllable followed by an unstressed even-numbered syllable, and an unstressed odd-numbered (final) syllable.

This gives the following pattern, which can be extended indefinitely in theory. S indicates stress, _ indicates no stress:

* S * S _ * S _ _ * S _ S _ * S _ S _ _ * S _ S _ S _ * etc.

The number of syllables, and the resulting stress pattern, is important for grammatical reasons. Words with stems having an even number of syllables inflect differently from words with stems having an odd number of syllables. This is detailed further in the grammar section.

Some recent loanwords such as kultuvra ("culture") or advearba ("adverb") have a stressed second syllable instead. The stress pattern is the same as for words with initial stress, except shifted by one syllable.

In compound words, which consist of several distinct word roots, each word retains its own stress pattern. If the first element of a compound has an odd number of syllables, then there will be a sequence of two unstressed syllables followed by a stressed one, which does not occur in non-compound words. Hence, stress is lexically significant in that it can theoretically distinguish compounds from non-compounds.

Conjunctions
Conjunctions
, postpositions , particles , and monosyllabic pronouns tend to be unstressed altogether, and therefore fall outside the above rules.

SYNTAX

Northern Sami
Northern Sami
is an SVO language .

ORTHOGRAPHY

See also: Northern Sami orthography See also: Northern Sami Braille

Northern Sami
Northern Sami
has a long orthographic history, which has had no fewer than 9 Latin alphabets .

Until the official orthography currently in use was adopted in 1979, each country had its own, slightly different standard, so it is quite possible to come across older books that are difficult to understand for people unacquainted with the orthography:

* Maanat leät poahtan skuvllai. * Mánát leat boahtán skuvlii.

(The children have come to school.)

The first sentence is from Antti Outakoski's Samekiela kiellaoahpa from 1950; the second one is how it would be written according to the current orthography.

ALPHABET

The most recent alphabet was approved in 1979 and last modified in 1985:

SAMI NAME IPA ENGLISH APPROXIMATION

A a a /ɑ/ spA

Á á á /a/ chAi

B b be /b/ Bat

C c ce /ts/ leTS

Č č če /tʃ/ CHew

D d de /d/ Do

Đ đ đe /ð/ THis

E e e /e/ slEigh

F f áf /f/ Fun

G g ge /ɡ/ Go

H h ho /h/ Help

I i i /i/, /j/ (after a vowel) mE

J j je /j/ Yes

K k ko /k/ Cat

L l ál /l/ Lip

M m ám /m/ Myth

N n án /n/ No

Ŋ ŋ áŋ /ŋ/ siNG

O o o /o/ gO

P p pe /p/ Park

R r ár /r/ (trilled ) Rat

S s ás /s/ Sip

Š š áš /ʃ/ SHed

T t te /t/ Told

Ŧ ŧ ŧe /θ/ THick

U u u /u/ dO

V v ve /v/ Vex

Z z ez /dz/ roDS

Ž ž ež /dʒ/ Joke

The phoneme /j/ is written as j when a vowel follows, as i otherwise.

The table shows the most basic pronunciation of each of the letters. There are many more consonants shown in the table in the Consonants section above . They are represented by digraphs and trigraphs that are described below .

When typing, if there is no way of entering the letters particular to Northern Sami
Northern Sami
(Áá Čč Đđ Ŋŋ Šš Ŧŧ Žž) correctly, an acute accent is sometimes placed over the corresponding Latin letter as a substitute. These substitutions are still found in books printed after the common orthography was adopted due to system limitations when typing.

DIALECTS

Northern Sami
Northern Sami
can be divided into four major dialect groups: TORNE, EAST FINNMARK, WEST FINNMARK (written standard) and SEA SAMI.

GRAMMAR

Northern Sami
Northern Sami
is an agglutinative , highly inflected language that shares many grammatical features with the other Uralic languages
Uralic languages
. Sami has also developed considerably into the direction of fusional and inflected morphology, much like Estonian to which it is distantly related. Therefore, morphemes are marked not only by suffixes but also by morphophonological modifications to the root. Of the various morphophonological alterations, the most important and complex is the system of consonant gradation .

CONSONANT GRADATION

Consonant gradation is a pattern of alternations between pairs of consonants that appears in the inflection of words. The system of consonant gradation in Northern Sami
Northern Sami
is complex, especially compared to that found in the Finnic languages. A word stem can appear in two grades: the strong grade and the weak grade. Historically, the weak grade appeared when the syllable in which the consonant appeared was closed (ended in another consonant), but the loss of certain vowels or consonants have obscured this in Northern Sami
Northern Sami
and it is now a more-or-less opaque process.

Consonants show a three-level gradation pattern, with higher level being "stronger" in some sense. A given word can alternate either between level 3 in the strong grade and level 2 in the weak grade, or between level 2 in the strong grade and level 1 in the weak grade. The level of a consonant depends on how it interacts with the preceding vowel: a vowel is always shortened when a level 3 consonant follows. Thus, all consonant clusters (combinations of different consonants) have level 3/2 gradation, only non-clusters can be level 1.

Non-clusters

The full three-level patterns apply to short, long and overlong consonants of any type, except for long voiced/voiceless occlusives.

Level 2 → level 1 alternations:

* Short preaspirated occlusives in the strong grade become short voiced in the weak grade. Note however that ⟨ht⟩ gradates to the fricative ⟨đ⟩ rather than the plosive ⟨d⟩. * Short glottalized nasals in the strong grade become short plain nasals in the weak grade. * Long non-occlusive non-glottalized consonants in the strong grade become short in the weak grade.

Level 3 → level 2 alternations:

* Long preaspirated occlusives in the strong grade become short preaspirated in the weak grade. * Long glottalized nasals in the strong grade become short glottalized nasals in the weak grade. * Overlong non-occlusive non-glottalized consonants in the strong grade become long in the weak grade.

Note that short ⟨lj⟩ does not occur, and the consonant only has level 3/2 gradation.

LEVEL 3 LEVEL 2 LEVEL 1

Long preasp. Short preasp. Short voiced

hpp hp b

htt ht đ

hcc hc z

hčč hč ž

hkk hk g

Long glott. Short glott. Short plain

bm pm m

dn tn n

dnj tnj nj

gŋ kŋ ŋ

OVERL. LONG SHORT

m'm mm m

n'n nn n

n'nj nnj nj

ŋ'ŋ ŋŋ ŋ

f'f ff f

đ'đ đđ đ

s's ss s

š'š šš š

ŧ'ŧ ŧŧ ŧ

l'l ll l

r'r rr r

v'v vv v

llj lj

Long Voiced/voiceless Occlusives

Long voiced occlusives alternate with long voiceless occlusives. These behave as clusters, and are therefore level 3/2 in terms of weight.

LEVEL 3 LEVEL 2

Long voiced Long voiceless

bb pp

dd tt

zz cc

žž čč

gg kk

An exception here is ⟨dj⟩, which has three levels.

LEVEL 3 LEVEL 2 LEVEL 1

ddj dj j

Clusters Ending With Glottalized Nasal

Clusters ending with glottalized nasals can behave in two ways. If the first member of the cluster is ⟨r⟩, then the nasal changes from long glottalized to short glottalized. In other cases, the nasal changes to long plain.

LEVEL 3 LEVEL 2

Long glott. Short glott.

rbm rpm

rdn rtn

rdnj rtnj

rgŋ rkŋ

Long glott. Long plain

*bm *mm

*dn *nn

*dnj *nnj

*gŋ *ŋŋ

Other Clusters

All other clusters have doubling of the final consonant of the cluster in the weak grade. In clusters beginning with ⟨k⟩, the ⟨k⟩ itself also changes to ⟨v⟩.

LEVEL 3 LEVEL 2

Consonants + short Consonants + long

*b *bb

*c *cc

*č *čč

*d *dd

*f *ff

*g *gg

*hl *hll

*hm *hmm

*hn *hnn

*j *jj

*k *kk

*l *ll

*p *pp

*r *rr

*s *ss

*š *šš

*t *tt

*v *vv

*z *zz

*ž *žž

⟨K⟩ + SHORT ⟨V⟩ + LONG

kt vtt

kc vcc

kč včč

ks vss

kst vstt

kš všš

DIPHTHONG SIMPLIFICATION

Diphthong simplification is a process whereby a diphthong loses its second component and becomes a monophthong:

* ie → i: viehkat "to run" → vihken "I ran" * ea → e: eadni "mother" → etniid "of the mothers" * oa → o: goarrut "to sew" → gorro! "sew!" * uo → u: guoika "waterfall" → guikii "into the waterfall"

Diphthong simplification mostly occurs when the next syllable contains one of the vowels e or o, or the sequences ii or ui. However, there are exceptions, both systematic and unpredictable, so the process is not purely phonological. For example, in nouns with stems ending in -u, simplification occurs in the illative singular (viessu "house" → vissui "into the house") but not in any of the plural forms (viessuide "into the houses").

CHANGES TO WORD-FINAL CONSONANTS

Only a limited number of consonants are allowed at the end of a word. Therefore, consonants will be modified when they come to stand word-finally. The following table shows these changes:

ORIGINAL FINAL

b, hp t

d, ht t

g, hk t

c, z s

č, ž š

h t

j i

m n

When a consonant cluster appears word-finally, all consonants except the first are removed.

INFLECTION TYPES

All inflected words, whether nouns, adjectives or verbs, can be divided into three main inflectional classes. The division is based on whether there is an even or odd number of syllables from the last stressed syllable to the end of the word.

* Words with EVEN inflection (bárrastávvalsánit, also called "vowel stems") have an even number of syllables from the last stressed syllable of the stem; usually two, but sometimes also four. * Words with ODD inflection (bárahisstávvalsánit, also called "consonant stems") have an odd number of syllables from the last stressed syllable of the stem; usually three, but very rarely one or five. * Words with CONTRACTED inflection (?) have an even number of syllables from the last stressed syllable of the stem, but have the consonant gradation pattern of odd-inflection words. If the gradation has three levels, the strong grade is always level 3.

For nouns and adjectives, the stem is taken from the accusative/genitive singular rather than the nominative, as the latter often drops the final vowel and sometimes also the preceding consonant. For verbs, the infinitive is used to determine the stem, by removing the infinitive ending -t.

Words with even and contracted inflection can be divided further, based on the final vowel of the stem. For even-inflected words, this vowel is most commonly a, i or u, while for contracted words it is mostly á, e or o. Words with odd inflection are not differentiated by stem-final vowel.

NOUNS

Nouns inflect in singular (ovttaidlohku) and plural (máŋggaidlohku), and also in 7 cases . The following table shows the general endings; the actual forms can differ based on consonant gradation and the inflection type of the word.

CASE Singular ending Plural ending MEANING/USE

Nominative (nominatiiva) -∅ -t Subject

Accusative (akkusatiiva) -∅ -id Object

Genitive (genitiiva) -∅ -id Possession, relation

Illative (illatiiva) -i -ide, -idda Motion towards/onto/into

Locative (lokatiiva) -s -in Being at/on/in, motion from/off/out of

Comitative (komitatiiva) -in -iguin With, in company of, by means of

Essive (essiiva) -n, -in As, in the role of, under condition of (when)

The accusative and genitive are always identical. There is no singular/plural distinction in the essive, so that for example mánnán is interpreted as either "as a child" or "as children".

Nouns With Even Inflection

Nouns with even inflection have consonant gradation of the last consonant in the stem. The strong grade appears in the nominative, illative and essive singular, while the weak grade appears in the remaining forms.

The most common of this type are the nouns with a stem ending in -a, -i or slightly rarer -u.

giehta "hand" Stem in -a oaivi "head" Stem in -i ruoktu "home" Stem in -u

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

Nominative giehtA gieđAT oaivI oaivvIT ruoktU ruovttUT

Accusative gieđA gieđAID oaivvI oivvIID ruovttU ruovttUID

Genitive gieđA gieđAID oaivvI, oaivvE oivvIID ruovttU, ruovttO ruovttUID

Illative gihtII gieđAIDE oaiváI oivvIIDE ruktUI ruovttUIDE

Locative gieđAS gieđAIN oaivvIS oivvIIN ruovttUS ruovttUIN

Comitative gieđAIN gieđAIGUIN oivvIIN oivvIIGUIN ruovttUIN ruovttUIGUIN

Essive giehtAN oaivIN ruoktUN

Even-syllable nouns with a stem ending in -á, -e or -o also exist, but are much rarer.

guoddá "pillow" Stem in -á baste "spoon" Stem in -e gáivo "well" Stem in -o

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

Nominative guoddá guottáT bastE basttET gáivO gáivvOT

Accusative guottá guottáID basttE basttIID gáivvO gáivvUID

Genitive guottá guottáID basttE basttIID gáivvO gáivvUID

Illative guoddáI guottáIDE bastII basttIIDE gáivUI gáivvUIDE

Locative guottáS guottáIN basttES basttIIN gáivvOS gáivvUIN

Comitative guottáIN guottáIGUIN basttIIN basttIIGUIN gáivvUIN gáivvUIGUIN

Essive guoddáN bastEN gaivON

Even-syllable nouns with four or more syllables sometimes drop the final vowel in the nominative singular. Consequently, simplification of the final consonant occurs. The stem of these nouns always ends in -a.

SáPMELAš "SAMI PERSON"

CASE SINGULAR PLURAL

Nominative sápmelaš sápmelaččAT

Accusative sápmelaččA sápmelaččAID

Genitive sápmelaččA sápmelaččAID

Illative sápmelažžII sápmelaččAIDE

Locative sápmelaččAS sápmelaččAIN

Comitative sápmelaččAIN sápmelaččAIGUIN

Essive sápmelažžAN

Nouns With Odd Inflection

Nouns with odd inflection have consonant gradation. The weak grade appears in the nominative and essive singular, while the strong grade appears in the remaining forms. Some nouns also have other alternations in the stem of the strong grade, such as changes of i to á, u to o, or addition of a consonant.

GANJAL "TEAR (EYE)" lávlla "song" Extra consonant mielddus "copy" Vowel change + monophtongization

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

Nominative ganjal gatnjalAT lávlla lávlagAT mielddus mildosAT

Accusative gatnjalA gatnjalIID lávlagA lávlagIID mildosA mildosIID

Genitive gatnjalA gatnjalIID lávlagA lávlagIID mildosA mildosIID

Illative gatnjalII gatnjalIIDDA lávlagII lávlagIIDDA mildosII mildosIIDDA

Locative gatnjalIS gatnjalIIN lávlagIS lávlagIIN mildosIS mildosIIN

Comitative gatnjalIIN gatnjalIIGUIN lávlagIIN lávlagIIGUIN mildosIIN mildosIIGUIN

Essive ganjalIN lávllaN mielddusIN

Nouns With Contracted Inflection

Nouns with contracted inflection have consonant gradation. The pattern follows that of odd-inflection nouns, with the weak grade in the nominative and essive singular, and the strong grade in the remainder. If the weak grade is level 1, the strong grade will be level 3. The final syllable is generally altered along with the gradation as well.

čeavrris "otter" Stem in -á- boazu "reindeer" Stem in -o-

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

Nominative čeavrris čeavráT boazu bohccOT

Accusative čeavrá čeavráID bohccO bohccUID

Genitive čeavrá čeavráID bohccO bohccUID

Illative čeavráI čeavráIDE bohccUI bohccUIDE

Locative čeavráS čeavráIN bohccOS bohccUIN

Comitative čeavráIN čeavráIGUIN bohccUIN bohccUIGUIN

Essive čeavrrisIN boazuN

Possessive Suffixes

The possessive suffixes are similar in meaning to the English personal possessive determiners my, your, their and so on. There are 9 possessive suffixes: one for each person in singular, dual and plural. Possessive suffixes attach to the end of a noun, after the case ending. Thus, for example, ruovttus "in a house" may become ruovttustan "in my house".

Like noun case endings, the suffixes have different forms depending on whether they are attached to a stem with an even or odd number of syllables, and (in the case of even-syllable stems) depending on the last vowel of the stem. The following table shows the suffixes:

1ST SG. 2ND SG. 3RD SG. 1ST DU. 2ND DU. 3RD DU. 1ST PL. 2ND PL. 3RD PL.

EVEN IN -A -an -at -as -ame -ade -aska -amet -adet -aset

EVEN IN -á -án -át -ás -áme -áde -áska -ámet -ádet -áset

EVEN IN -E -en -et -es -eme -ede -eska -emet -edet -eset

EVEN IN -I -án -át -is -áme -áde -iska -ámet -ádet -iset

EVEN IN -O -on -ot -os -ome -ode -oska -omet -odet -oset

EVEN IN -U -on -ot -us -ome -ode -uska -omet -odet -uset

ODD -an -at -is -eame -eatte -easkka -eamet -eattet -easet

The suffixes attach to a combination of noun plus case ending, so the stem that the suffix is attached to may not be the stem of the noun. Rather, a new "possessive stem" is formed from the noun with its case ending included. This stem is not always identical to the ending of the noun on its own; some case endings undergo modifications or the addition of a final vowel. Thus, certain cases may have possessive stems that inherently end in -a, other cases may have -i, but this is only significant if the combination has an even number of syllables.

The following table shows the possessive stems for each case, for four of the nouns whose inflection was given above. If the stem ends in a vowel, it is even and the suffixes with the matching vowel are used. If the stem ends in a consonant, it is odd and the odd endings are used.

giehta "hand" Even in -a oaivi "head" Even in -i ruoktu "home" Even in -u lávlla "song" Odd

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

NOMINATIVE giehtA- ? oaivI- ? ruoktU- ? lávlag- ?

ACCUSATIVE giehtA-, gieđA- gieđAID- oaivI- oivvIID- ruoktU- ruovttUID- lávlag- lávlagIIDDI-

GENITIVE giehtA-, gieđA- gieđAID- oaivI- oivvIID- ruoktU- ruovttUID- lávlag- lávlagIIDDI-

ILLATIVE giehtAS- gieđAIDASA- oaiváS- oivvIIDASA- ruktOS- ruovttUIDASA- lávlagASA- lávlagIIDDáS-

LOCATIVE gieđAST- gieđAIN- oaivvIST- oivvIIN- ruovttUST- ruovttUIN- lávlagISTTI- lávlagIINNI-

COMITATIVE gieđAIN- gieđAID- -GUIN oivvIIN- oivvIID- -GUIN ruovttUIN- ruovttUID- -GUIN lávlagIINNI- lávlagIIDDI- -GUIN

ESSIVE giehtAN- oaivIN- ruoktUN- lávllAN-

In the comitative plural, the possessive suffix attaches between the possessive stem and the final -guin.

As can be seen in the table, for the nominative, accusative and genitive singular cases, the possessive stem is identical to the noun stem. The stem also undergoes consonant gradation in the accusative and genitive singular forms, and endings beginning with e or o also trigger diphthong simplification. The noun is in the strong grade with the first-person possessive suffixes, and in the weak grade with the second- and third-person possessives.

The possessive forms of ruoktu are:

CASE/NUMBER 1ST SG. 2ND SG. 3RD SG. 1ST DU. 2ND DU. 3RD DU. 1ST PL. 2ND PL. 3RD PL.

NOMINATIVE SINGULAR ruktON ruktOT ruoktUS ruktOME ruktODE ruoktUSKA ruktOMET ruktODET ruoktUSET

ACCUSATIVE/GENITIVE SINGULAR ruktON ruvttOT ruovttUS ruktOME ruvttODE ruovttUSKA ruktOMET ruvttODET ruovttUSET

ILLATIVE SINGULAR ruktosAN ruktosAT ruktosIS ruktosEAME ruktosEATTE ruktosEASKKA ruktosEAMET ruktosEATTET ruktosEASET

LOCATIVE SINGULAR ruovttustAN ruovttustAT ruovttustIS ruovttustEAME ruovttustEATTE ruovttustEASKKA ruovttustEAMET ruovttustEATTET ruovttustEASET

COMITATIVE SINGULAR ruovttuinAN ruovttuinAT ruovttuinIS ruovttuinEAME ruovttuinEATTE ruovttuinEASKKA ruovttuinEAMET ruovttuinEATTET ruovttuinEASET

ACCUSATIVE/GENITIVE PLURAL ruovttuidAN ruovttuidAT ruovttuidIS ruovttuidEAME ruovttuidEATTE ruovttuidEASKKA ruovttuidEAMET ruovttuidEATTET ruovttuidEASET

ILLATIVE PLURAL ruovttuidasAN ruovttuidasAT ruovttuidasAS ruovttuidasAME ruovttuidasADE ruovttuidasASKA ruovttuidasAMET ruovttuidasADET ruovttuidasASET

LOCATIVE PLURAL ruovttuinAN ruovttuinAT ruovttuinIS ruovttuinEAME ruovttuinEATTE ruovttuinEASKKA ruovttuinEAMET ruovttuinEATTET ruovttuinEASET

COMITATIVE PLURAL ruovttuidANguin ruovttuidATguin ruovttuidISguin ruovttuidEAMEguin ruovttuidEATTEguin ruovttuidEASKKAguin ruovttuidEAMETguin ruovttuidEATTETguin ruovttuidEASETguin

ESSIVE ruoktunAN ruoktunAT ruoktunIS ruoktunEAME ruoktunEATTE ruoktunEASKKA ruoktunEAMET ruoktunEATTET ruoktunEASET

ADJECTIVES

Adjectives inflect the same as nouns do, and have the same cases and inflection types.

Attributive Form

Adjectives also have an additional form, the attributive form (attribuhttahápmi). This form is used when the adjective is used attributively , where it precedes the noun. The attributive does not receive any endings, so it does not have cases or number. Its formation is also unpredictable: for some adjectives, it's formed from the nominative singular by adding an extra ending of some kind to the stem, while for others the attributive is formed by removing part of the stem. It may also be identical to the nominative singular. Some examples:

NOM. SINGULAR STEM ATTRIBUTIVE MEANING

boarIS boaráS- (odd) boarES old

čáppAT čábbá- (contracted) čáppA beautiful

čielggAS čielggAS- (odd) čielgA clear, transparent

čieŋal čieŋal- (odd) čiekŋalIS deep

duohtA duohtA- (even) duohtA true

duolvvAS duolvAS- (odd) duolvA dirty

gievrA gievrA- (even) gievrrAS strong

guhkkI guhkkI- (even) guhkES long

mohkkáI mohkká- (contracted) mohkkáS complicated

ruoksAT ruoksAD- (odd) ruksES red

šealgAT šealgAD- (odd) šealgES shiny

uhccI uhccI- (even) uhcA small

Not all adjectives have an attributive form. For example, the frequently-used adjective buorre "good" has only case forms. When there is no attributive form, this doesn't mean it can't be used attributively. Instead, the case and number of the adjective matches that of the noun it is an attribute of (as in for example Finnish).

Comparison

THIS SECTION NEEDS EXPANSION. You can help by adding to it . (February 2015)

buoret "better" Odd inflection in -u buoremus "best" Even inflection in -a

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

Nominative buoret buorebUT buoremus buoremusAT

Accusative buorebU buorebUID buoremusA buoremusAID

Genitive buorebU buorebUID buoremusA buoremusAID

Illative buorebUI buorebUIDDA buoremussII buoremusAIDE

Locative buorebUS buorebUIN buoremusAS buoremusAIN

Comitative buorebUIN buorebUIGUIN buoremusAIN buoremusAIGUIN

Essive buorebUN buoremussAN

boaráset "older" Even inflection in -o boaráseamos "oldest" Odd inflection

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

Nominative boaráset boaráseappOT boaráseamos boarásepmosAT

Accusative boaráseappO boaráseappUID boarásepmosA boarásepmosIID

Genitive boaráseappO boaráseappUID boarásepmosA boarásepmosIID

Illative boarásebbUI boaráseappUIDE boarásepmosII boarásepmosIIDDA

Locative boaráseappOS boaráseappUIN boarásepmosIS boarásepmosIIN

Comitative boaráseappUIN boaráseappUIGUIN boarásepmosIIN boarásepmosIIGUIN

Essive boaráseabbON boaráseamosIN

PRONOUNS AND DETERMINERS

Personal Pronouns

The personal pronouns inflect irregularly, and also have a third number, the dual (guvttiidlohku). The dual is used to refer to exactly two people. The following table shows the forms.

CASE MUN, MON "I" DON "YOU (SG.)" SON "HE, SHE"

Nominative mun, mon don son

Accusative mu du su

Genitive mu du su

Illative muNNJE duTNJE suTNJE

Locative muS duS suS

Comitative muINNA duINNA suINNA

Essive muNIN duNIN suNIN

CASE MOAI "WE TWO" DOAI "YOU TWO" SOAI "THEY TWO"

Nominative moai doai soai

Accusative mun'nO dudnO sudnO

Genitive mun'nO dudnO sudnO

Illative mun'nUIDE dudnUIDE sudnUIDE

Locative mun'nOS dudnOS sudnOS

Comitative mun'nUIN dudnUIN sudnUIN

Essive mun'nON dudnON sudnON

CASE MII "WE (ALL)" DII "YOU (ALL)" SII "THEY (ALL)"

Nominative mii dii sii

Accusative miN diN siN

Genitive miN diN siN

Illative miDJIIDE diDJIIDE siDJIIDE

Locative miS diS siS

Comitative miNGUIN diNGUIN siNGUIN

Essive miNIN diNIN siNIN

Demonstratives

The five demonstrative determiners/pronouns inflect somewhat irregularly as well. The nominative singular and nominative plural are identical, and some other cases have endings not found in nouns.

DAT "IT, THE (AFOREMENTIONED)" DáT "THIS (NEAR SPEAKER)" DIET "THAT (NEAR LISTENER)" DUOT "THAT (NOT NEAR EITHER)" DOT "THAT, YONDER (VERY FAR)"

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

Nominative daT daT dáT dáT dieT dieT duoT duoT doT doT

Accusative daN daID dáN dáID dieN dieID duoN duoID doN doID

Genitive daN daID dáN dáID dieN dieID duoN duoID doN doID

Illative daSA daIDDA dáSA dáIDDA dieSA dieIDDA duoSA duoIDDA doSA doIDDA

Locative daS daIN dáS dáIN dieS dieIN duoS duoIN doS doIN

Comitative daINNA daIGUIN dáINNA dáIGUIN dieINNA dieIGUIN duoINNA duoIGUIN doINNA doIGUIN

Essive daNIN dáNIN dieNIN duoNIN doNIN

When these words modify a noun rather than standing alone, the demonstrative is in the same case as the noun, with the following exceptions:

* A noun in the illative or locative singular is preceded by a demonstrative in the accusative/genitive singular form. * A noun in the comitative plural is preceded by a demonstrative in either the comitative or the accusative/genitive plural form.

Interrogatives

The interrogative/relative pronouns/determiners gii "who" and mii "what" are likewise irregular.

GII "WHO" MII "WHAT, WHICH"

CASE SINGULAR PLURAL SINGULAR PLURAL

Nominative gii geaT mii maT

Accusative geaN geaID maN, máid maID

Genitive geaN geaID maN maID

Illative geaSA geaIDDA maSA maIDDA

Locative geaS geaIN maS maIN

Comitative geaINNA geaIGUIN maINNA maIGUIN

Essive geaNIN maNIN

In the accusative singular of mii, there are two possible forms. The "regular" form man is used when there is an implication of a choice from a limited number of options. The form máid has no such implication.

These two pronouns, as well as other interrogatives (which inflect regularly) can act as determiners and modify nouns. The rules for which case to use are the same as for the demonstrative. The form máid is followed by a noun in the accusative plural form.

Reflexive Pronoun

The reflexive pronoun is ieš (dual and plural ieža), meaning myself, yourself, himself, herself and so on. In its base form, the pronoun occurs only in the nominative case and is never used on its own; it always occurs next to the subject of the sentence, where it acts as an adverb to strengthen it. Compare for example sentences such as I MYSELF have never seen it..

The other cases can occur by themselves, but only in the singular, and are always used in combination with a possessive suffix that matches the subject of the sentence (i.e. always I see myself, never I see himself). These forms are irregular as well as suppletive : the illative and locative forms derive from completely different roots. There are also several alternative stems.

CASE POSSESSIVE STEM NOTES

ACCUSATIVE ieža- (iehča-) The stem iehča- is only used with first-person possessives.

GENITIVE ieža- (iehča-)

ILLATIVE alcces-, alcce-, allas- (alcca-) The stem alcca- is only used with first- and second-person possessives.

LOCATIVE alddi-, alddest- (alddiin-, alddán-) The stems alddiin- and alddán- are only used with dual and plural possessives.

COMITATIVE iežain-

ESSIVE iehčan-

VERBS

Verbal Categories

The conjugation of Northern Sami
Northern Sami
verbs resembles that of Finnish. There are three grammatical persons (persovnnat), and three grammatical numbers (logut), singular, dual and plural. There are four or five grammatical moods (vuogit):

* indicative (indikatiiva or duohtavuohki), indicating real events or statements of fact. * imperative (imperatiiva or gohččunvuohki), indicating commands. * optative (optatiiva or ávžžuhusvuohki), indicating wishes, things that the speaker would like to see done or realised. The optative is not usually considered a distinct mood, but is generally combined with the imperative. * conditional (konditionála or eaktovuohki), indicating conditional or hypothetical statements, like the English subjunctive and the verb "would". * potential (potientiála or veadjinvuohki), indicating ability or possibility.

Tense is also distinguished, but only in the indicative. There are two tenses (tempusat):

* present (preseansa or dálá áigi), which is also used for future events (nonpast tense ). * past (preterihtta or vássán áigi).

Finally, there are several non-finite forms .

* infinitive , the dictionary form of a verb. * Present participle , an adjective indicating a current or ongoing action. * Past participle, an adjective indicating a past or completed action.

* Action noun , a noun that indicates the action itself. The locative and essive cases of the noun have additional uses in phrasal constructions.

* Action essive, which indicates "in the process of" or "in the act of" and is used as a complement of the verb leat "to be".

* Gerund , an uninflected adverbial form that indicates "while" performing the verb's action. * Verbal abessive, an adverbial form indicating "without" doing the verb. * Verbal genitive, an adverbial form often used to indicate the way/method, accompanied by a verb of motion. It only exists for some verbs and is not very productive. * Supine , which expresses "in order to". It is only used in western Northern Sami
Northern Sami
dialects.

Verbs With Even Inflection

Present indicative Past indicative Imperative/ optative CONDITIONAL POTENTIAL

1ST SINGULAR viegAN vihkEN vihkON viegAšIN, viegAšEDJEN viegAžAN

2ND SINGULAR viegAT vihkET viegA viegAšIT, viegAšEDJET viegAžAT

3RD SINGULAR viehká viegAI vihkOS viegAšII viegAžA, viegAš

1ST DUAL vihkE viegAIME viehkkU viegAšEIMME viegAžETNE

2ND DUAL viehkABEAHTTI viegAIDE viehkkI viegAšEIDDE viegAžEAHPPI

3RD DUAL viehkABA viegAIGA vihkOSKA viegAšEIGGA viegAžEABA

1ST PLURAL viehkAT viegAIMET vihkOT, viehkkUT viegAšEIMMET viegAžIT, viegAžAT

2ND PLURAL viehkABEHTET viegAIDET vihkET, viehkkIT viegAšEIDDET viegAžEHPET

3RD PLURAL vihkET vihkE vihkOSET viegAšE, viegAšEDJE viegAžIT

CONNEGATIVE viegA viehkAN viegA viegAšE viegAš

Present indicative Past indicative Imperative/ optative CONDITIONAL POTENTIAL

1ST SINGULAR ealáN ellEN ellON ealášIN, ealášEDJEN elEžAN

2ND SINGULAR ealáT ellET ealE ealášIT, ealášEDJET elEžAT

3RD SINGULAR eallá elII ellOS ealášII elEžA, elEš

1ST DUAL ellE elIIME eal'lU ealášEIMME elEžETNE

2ND DUAL eallIBEAHTTI elIIDE eal'lI ealášEIDDE elEžEAHPPI

3RD DUAL eallIBA elIIGA ellOSKA ealášEIGGA elEžEABA

1ST PLURAL eallIT elIIMET ellOT, eal'lUT ealášEIMMET elEžIT, elEžAT

2ND PLURAL eallIBEHTET elIIDET ellET, eal'lIT ealášEIDDET elEžEHPET

3RD PLURAL ellET ellE ellOSET ealášE, ealášEDJE elEžIT

CONNEGATIVE ealE ealláN ealE ealášE elEš

Present indicative Past indicative Imperative/ optative CONDITIONAL POTENTIAL

1ST SINGULAR goarUN gorrON gorrON gorOšIN, gorOšEDJEN gorOžAN

2ND SINGULAR goarUT gorrOT goarO gorOšIT, gorOšEDJET gorOžAT

3RD SINGULAR goarrU gorUI gorrOS gorOšII gorOžA, gorOš

1ST DUAL gorrO gorUIME goar'rU gorOšEIMME gorOžETNE

2ND DUAL goarrUBEAHTTI gorUIDE goar'rU gorOšEIDDE gorOžEAHPPI

3RD DUAL goarrUBA gorUIGA gorrOSKA gorOšEIGGA gorOžEABA

1ST PLURAL goarrUT gorUIMET gorrOT, goar'rUT gorOšEIMMET gorOžIT, gorOžAT

2ND PLURAL goarrUBEHTET gorUIDET gorrOT, goar'rUT gorOšEIDDET gorOžEHPET

3RD PLURAL gorrOT gorrO gorrOSET gorOšE, gorOšEDJE gorOžIT

CONNEGATIVE goarO gorrON goarO gorOšE gorOš

Verbs With Odd Inflection

Present indicative Past indicative Imperative/ optative CONDITIONAL POTENTIAL

1ST SINGULAR muitalAN muitalIN muitalEHKON muitalIVččEN muitalEAččAN

2ND SINGULAR muitalAT muitalIT muital muitalIVččET muitalEAččAT

3RD SINGULAR muitalA muitalII muitalEHKOS muitalIVččII muitalEAžžá

1ST DUAL muitalETNE muitalEIMME muitalEAHKKU muitalIVččIIME muitalEžžE

2ND DUAL muitalEAHPPI muitalEIDDE muitalAHKKI muitalIVččIIDE muitalEAžžABEAHTTI

3RD DUAL muitalEABA muitalEIGGA muitalEHKOSKA muitalIVččIIGA muitalEAžžABA

1ST PLURAL muitalIT muitalEIMMET muitalEHKOT muitalIVččIIMET muitalEAžžAT

2ND PLURAL muitalEHPET muitalEIDDET muitalEHKET muitalIVččIIDET muitalEAžžABEHTET

3RD PLURAL muitalIT muitalEDJE muitalEKOSET muitalIVččE muitalEžžET

CONNEGATIVE muital muitalAN muital muitalIVččE muitalEAččA

Verbs With Contracted Inflection

THIS SECTION IS EMPTY. You can help by adding to it . (February 2015)

Negative Verb

Northern Sami, like other Uralic languages, has a negative verb that conjugates according to mood (indicative, imperative and optative), person (1st, 2nd and 3rd) and number (singular, dual and plural).

IND. PRES.

IMPERATIVE

OPTATIVE

SUPINE

SG. DU. PL.

SG. DU. PL.

SG. DU. PL.

SG. DU. PL.

1 in ean eat

1 – – –

1 allon allu allot

1 aman amame amamet

2 it eahppi ehpet

2 ale alli allet

2 ale alli allet

2 amat amade amadet

3 ii eaba eai

3 – – –

3 allos alloska alloset

3 amas amaska amaset

The negative verb in Northern Sami
Northern Sami
does not conjugate according to tense .

REFERENCES

* ^ Northern Sami
Northern Sami
at Ethnologue (18th ed., 2015) * ^ https://snl.no/språk_i_Norge * ^ https://www.regjeringen.no/no/dokumenter/stmeld-nr-35-2007-2008-/id519923/sec4 * ^ "To which languages does the Charter apply?". European Charter for Regional or Minority Languages. Council of Europe. p. 4. Retrieved 2014-04-03. * ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin; Bank, Sebastian, eds. (2016). "Northern Sami". Glottolog 2.7 . Jena: Max Planck Institute for the Science of Human History. * ^ "Samediggi – Saamelaiskäräjät – Sámi language". Retrieved 2008-09-21. * ^ "The Sami dialects". Retrieved 2008-09-21. * ^ Original quote: ""med en regelmessig samisk sprogform""; Forsgren, Tuuli (1988) "Samisk kyrko- och undervisningslitteratur i Sverige 1619–1850." Scriptum: Rapportserie utgiven av Forskningsarkivet vid Umeå universitet, ISSN 0284-3161; p. 12 * ^ A B C D Bals, Berit Anne; Odden, David; Rice, Curt (2005). "Topics in North Saami Phonology" (PDF). Retrieved 2014-11-08. * ^ Svonni, E Mikael (1984). Sámegiel-ruoŧagiel skuvlasátnelistu. Sámiskuvlastivra. III. ISBN 91-7716-008-8 .

NORTHERN SAMI EDITION of , the free encyclopedia

EXTERNAL LINKS

* Northern Sami
Northern Sami
to Norwegian Bomål online machine translation (translates text, docx, urls) * Interactive morphology-enriched Northern Saami Norwegian / Finnish dictionary * Dependency-parsed searchable 25m word Northern Saami corpus * Kimberli Mäkäräinen A Northern Sámi-English vocabulary (5500+ words in Sámi as of 12 September 2013) * Names of birds found in Sápmi in a number of languages, including Skolt Sámi and English. Search function only works with Finnish input though. * OAHPA! Online interactive Sámi pedagogical program suite * Sámi language technology project * Sámi dictionary and terminology database * Sámi proofing tools

.