HOME
The Info List - Greek Basketball Clubs In European Competitions


--- Advertisement ---



Greek basketball clubs in European and worldwide competitions is the performance record of men's professional basketball clubs from Greece's top-tier level league, the Greek Basket League, in international competitions.

Contents

1 History 2 The finals

2.1 European-wide competitions 2.2 World-wide competitions

3 Greek clubs in first-tier EuroLeague

3.1 Achievements 3.2 Appearances 3.3 Season to season

4 Greek clubs in second-tier European competitions

4.1 FIBA Saporta Cup

4.1.1 Achievements 4.1.2 Appearances 4.1.3 Season to season

4.2 EuroCup

4.2.1 Achievements 4.2.2 Appearances 4.2.3 Season to season

5 Greek clubs in third-tier competitions

5.1 FIBA Korać Cup

5.1.1 Achievements 5.1.2 Appearances 5.1.3 Season to season

5.2 FIBA EuroChallenge

5.2.1 Achievements 5.2.2 Appearances 5.2.3 Season to season

6 See also 7 References

History[edit] Greek professional basketball clubs have played in European-wide competitions since the 1957–58 season, when Panellinios took part in the European top-tier level FIBA European Champions Cup
FIBA European Champions Cup
(now called EuroLeague). Basketball
Basketball
was the first team sport in which Greek teams won a European-wide competition. AEK won the 2nd-tier level FIBA European Cup Winners' Cup in the 1967–68 season, when they beat Slavia VŠ Praha in the final that took place in Athens.[1] Nevertheless, Greek basketball was actually mainly boosted following the gold medal-winning triumph at the 1987 EuroBasket, by the senior men's Greek National Team. In the following decades, Greek teams have dominated in European-wide professional club basketball, winning many trophies in continental competitions. Greek basketball clubs have won eighteen European-wide titles in totality.[2][3] Greek basketball clubs have also been runners-up in European continental-wide competition eleven times. Greek teams have won the European first-tier level competition, the EuroLeague, a total of nine times, with six EuroLeague
EuroLeague
championships being won by Panathinaikos and three EuroLeague
EuroLeague
championships being won by Olympiacos.[4] Four Greek teams have won a European-wide second-tier level competition, such as the Cup Winners' Cup/Saporta Cup or the EuroCup. The Greek clubs that have won second-tier level European-wide competitions are AEK (two times), PAOK, Aris, and Maroussi.[5] Two Greek teams have won a European-wide third-tier level cup, either the FIBA Korać Cup
FIBA Korać Cup
or the EuroChallenge. Those clubs are Aris and PAOK.[6] Aris has also won a fourth-tier level European-wide competition once, as they won the FIBA EuroCup Challenge. Overall, twenty-one Greek basketball clubs have participated in European-wide competitions. AEK, Aris, Iraklis Thessaloniki, Maroussi, Olympiacos, Panathinaikos, Panellinios, Panionios and PAOK have each played in all of the main top three different level tiers. Peristeri has played in competitions of the first and third level tiers. Apollon Patras and Ionikos Neas Filadelfeias have played in competitions of the second and third level tiers. Makedonikos has only played in competitions of the second tier level, and YMCA Thessaloniki, Sporting, Near East, Ionikos Nikaias, Papagou, Irakleio, Olympia Larissa, and Olympias Patras have only played in competitions of the third level tier. The finals[edit] European-wide competitions[edit]

Season Champion Result Runner-up Date Venue

FIBA European Champions Cup
FIBA European Champions Cup
& EuroLeague
EuroLeague
(1st tier)

1993–94

7up Joventut 59–57 Olympiacos 21/04/1994 Yad Eliyahu Arena, Tel Aviv

1994–95

Real Madrid
Real Madrid
Teka 73–61 Olympiacos 13/04/1995 Pabellón Príncipe Felipe, Zaragoza

1995–96

Panathinaikos 67–66 FC Barcelona 11/04/1996 Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris

1996–97

Olympiacos 73–58 FC Barcelona 24/04/1997 Palaeur, Rome

1997–98

Kinder Bologna 58–44 AEK 23/04/1998 Palau Sant Jordi, Barcelona

1999–00

Panathinaikos 73–67 Maccabi Elite 20/04/2000 P.A.O.K. Sports Arena, Thessaloniki

2000–01

Maccabi Elite 81–67 Panathinaikos 13/05/2001 Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris

2001–02

Panathinaikos 89–83 Kinder Bologna 05/05/2002 PalaMalaguti, Casalecchio di Reno

2006–07

Panathinaikos 93–91 CSKA Moscow 06/05/2007 O.A.K.A. Indoor Hall, Athens

2008–09

Panathinaikos 73–71 CSKA Moscow 03/05/2009 O2 World, Berlin

2009–10

Regal FC Barcelona
Barcelona
86–68 Olympiacos 09/05/2010 Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris

2010–11

Panathinaikos 78–70 Maccabi Electra 08/05/2011 Palau Sant Jordi, Barcelona

2011–12

Olympiacos 62–61 CSKA Moscow 13/05/2012 Sinan Erdem Dome, Istanbul

2012–13

Olympiacos 100–88 Real Madrid 12/05/2013 The O2 Arena, London

2014–15

Real Madrid
Real Madrid
78–59 Olympiacos 17/05/2015 Barclaycard Center, Madrid

2016–17

Fenerbahçe 80–64 Olympiacos 21/05/2017 Sinan Erdem Dome, Istanbul

FIBA Saporta Cup
FIBA Saporta Cup
(2nd tier)

1967–68

AEK 89–82 Slavia VŠ Praha 04/04/1968 Panathenaic Kalimarmaro Stadium, Athens

1990–91

PAOK 76–72 CAI Zaragoza 26/03/1991 Patinoire de Vernets, Geneva

1991–92

Real Madrid
Real Madrid
65–63 PAOK 17/03/1992 Palais des Sports de Beaulieu, Nantes

1992–93

Sato Aris 50–48 Efes Pilsen 16/03/1993 PalaRuffini, Turin

1995–96

Taugrés 88–81 PAOK 12/03/1996 Pabellón Araba, Vitoria-Gasteiz

1999–00

AEK 83–76 Kinder Bologna 11/04/2000 Centre Intercommunal de Glace de Malley, Lausanne

2000–01

Maroussi 74–72 Élan Chalon 17/04/2000 Hala Torwar, Warsaw

EuroCup Basketball
Basketball
(2nd tier)

2004–05

Lietuvos rytas 78–74 Makedonikos 19/04/2005 Spiroudome, Charleroi

2005–06

Dynamo Moscow 73–60 Aris TT Bank 11/04/2006 Spiroudome, Charleroi

FIBA Korać Cup
FIBA Korać Cup
(3rd tier)

1993–94

PAOK Bravo 175–156 (two-leg) Stefanel Trieste 09 & 16/03/1994 Alexandreio Melathron, Thessaloniki PalaTrieste, Trieste

1996–97

Aris 154–147 (two-leg) Tofaş 26/03 & 03/04/1997 Alexandreio Melathron, Thessaloniki Bursa
Bursa
Atatürk Spor Salonu, Bursa

FIBA EuroChallenge
EuroChallenge
(3rd tier)

2003–04

UNICS 87–63 Maroussi TIM 24/04/2004 Basket-Hall Kazan, Kazan

FIBA EuroCup Challenge (4th tier)

2002–03

Aris 84–83 Prokom Trefl Sopot 04/05/2003 Alexandreio Melathron, Thessaloniki

World-wide competitions[edit]

Season Champion Result Runner-up Date Venue

FIBA Intercontinental Cup

1996

Panathinaikos 2 – 1 Play-off Olimpia 04/09, 10/09 & 12/09/1996 Estadio Cubierto Newell's Old Boys, Rosario O.A.K.A. Indoor Hall, Athens

2013

Olympiacos 167–139 (two-leg) Pinheiros Sky 04 & 06/10/2013 Ginásio José Corrêa, Barueri, São Paulo

McDonald's Championship

1997

Chicago Bulls
Chicago Bulls
104–78 Olympiacos 18/10/1997 Palais Omnisports de Paris-Bercy, Paris

Greek clubs in first-tier EuroLeague[edit] Achievements[edit]

EuroLeague

Rank Club

SF QF

1. Panathinaikos 6 1 6 7

2. Olympiacos 3 5 3 8

3. AEK 0 1 2 1

4. Aris 0 0 3 1

5. PAOK 0 0 1 0

Appearances[edit]

Rank Club Appearances Years

1.

Panathinaikos

37

1962, 1963, 1968, 1970, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1978, 1981, 1982, 1983, 1985, 1994, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001†, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

2.

Olympiacos

28

1961, 1977, 1979, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

3.

AEK

14

1959, 1964, 1965, 1966, 1967, 1969, 1971, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006

4.

Aris

11

1980, 1984, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 2007, 2008

5.

PAOK

7

1960, 1993, 1995, 1998, 1999, 2000, 2001

6.

Iraklis

2

1996, 2001†

7.

Panionios

2

1997, 2009

8.

Peristeri

2

2001, 2002

9.

Panellinios

1

1958

10.

Maroussi

1

2010

Season to season[edit]

Year Team Earlier stage Last 24 / 32 Last 12 / 16 Last 6 / 8 Semifinals Final

1958

Panellinios

Steaua București

1958–59 AEK

OKK Beograd

1959–60 PAOK

Steaua București

1960–61 Olympiacos

Galatasaray

1961–62 Panathinaikos

Hapoel Tel Aviv

1962–63 Panathinaikos

Real Madrid

1963–64 AEK

Galatasaray

1964–65 AEK

Maccabi Tel Aviv Antwerpse OKK Beograd

1965–66 AEK

Wydad Casablanca 2nd of 4 teams Slavia VŠ Praha CSKA Moscow (4th)

1966–67 AEK

ASVEL

1967–68 Panathinaikos

Steaua București Zadar

1968–69 AEK

Lourenço Marques Academic

1969–70 Panathinaikos

Crvena zvezda

1970–71 AEK

Fath Union Sport Olympique Antibes

1971–72 Panathinaikos

Amicale Steinsel Maccabi Elite Tel Aviv 2nd of 4 teams Ignis Varese

1972–73 Panathinaikos

Academic

1973–74 Panathinaikos

Wybrzeże Gdańsk Berck

1974–75 Panathinaikos

Maccabi Elite Tel Aviv

1975–76 Panathinaikos

Turun NMKY

1976–77 Olympiacos

4th of 4 teams

1977–78 Panathinaikos

2nd of 4 teams

1978–79 Olympiacos

1st of 4 teams Not played 6th of 6 teams

1979–80 Aris

3rd of 4 teams

1980–81 Panathinaikos

3rd of 4 teams

1981–82 Panathinaikos

1st of 4 teams Not played 6th of 6 teams

1982–83 Panathinaikos

Moderne

1983–84 Aris AEL Limassol ASC 1846 Göttingen Maccabi Elite Tel Aviv

1984–85 Panathinaikos

Lech Poznań Granarolo Bologna

1985–86 Aris Partizani Tirana Bayer 04 Leverkusen Limoges CSP

1986–87 Aris

Sunair Oostende Tracer Milano

1987–88 Aris

Pully 2nd of 8 teams Tracer Milano Partizan (4th)

1988–89 Aris

AEL Limassol Södertälje 4th of 8 teams Maccabi Elite Tel Aviv FC Barcelona
Barcelona

1989–90 Aris

Balkan Botevgrad 4th of 8 teams FC Barcelona Limoges CSP
Limoges CSP
(4th)

1990–91 Aris

Uudenkaupungin Urheilijat 5th of 8 teams

1991–92 Aris Partizani Tirana Śląsk Wrocław 7th of 8 teams

1992–93 PAOK Pezoporikos Larnaca Crvena zvezda 1st of 8 teams Pau-Orthez Benetton Treviso Real Madrid
Real Madrid
Teka

Olympiacos

Smelt Olimpija 3rd of 8 teams Limoges CSP

1993–94 Olympiacos

1st of 8 teams Buckler Bologna Panathinaikos 7up Joventut

Panathinaikos

Levski Sofia 2nd of 8 teams Limoges CSP Olympiacos FC Barcelona
Barcelona
Banca Catalana

1994–95 Olympiacos

2nd of 8 teams CSKA Moscow Panathinaikos Real Madrid
Real Madrid
Teka

PAOK Bravo

Hapoel Tel Aviv 6th of 8 teams

Panathinaikos

Inpromservis Kyiv 1st of 8 teams Buckler Bologna Olympiacos Limoges CSP
Limoges CSP

1995–96 Olympiacos

3rd of 8 teams Real Madrid
Real Madrid
Teka

Panathinaikos

Žalgiris 3rd of 8 teams Benetton Treviso CSKA Moscow FC Barcelona
Barcelona
Banca Catalana

Iraklis Aspis Pronoia

Hapoel Galil Elyon 8th of 8 teams

1996–97 Olympiacos 5th of 6 teams 3rd of 6 teams Partizan Panathinaikos Smelt Olimpija FC Barcelona
Barcelona
Banca Catalana

Panathinaikos 1st of 6 teams 1st of 6 teams Limoges CSP Olympiacos

Panionios Afisorama 6th of 6 teams 6th of 6 teams

1997–98 Olympiacos 1st of 6 teams 1st of 6 teams Partizan

AEK 1st of 6 teams 1st of 6 teams Split Alba Berlin Benetton Treviso Kinder Bologna

PAOK 3rd of 6 teams 3rd of 6 teams Alba Berlin

1998–99 Panathinaikos 1st of 6 teams 1st of 6 teams Teamsystem Bologna

PAOK 5th of 6 teams 5th of 6 teams

Olympiacos 1st of 6 teams 1st of 6 teams Varese Roosters ASVEL Žalgiris Teamsystem Bologna

1999–00 Panathinaikos 1st of 6 teams 1st of 6 teams Budućnost Cibona Efes Pilsen Maccabi Elite Tel Aviv
Tel Aviv

Olympiacos 2nd of 6 teams 3rd of 6 teams Smelt Olimpija

PAOK 4th of 6 teams 4th of 6 teams Maccabi Elite Tel Aviv

2000–01 Panathinaikos

1st of 10 teams Krka Alba Berlin Efes Pilsen Maccabi Elite Tel Aviv
Tel Aviv

Iraklis Thessaloniki

4th of 10 teams Alba Berlin

2000–01 PAOK

2nd of 6 teams Union Olimpija

Olympiacos

1st of 6 teams Müller Verona Tau Cerámica

Peristeri

2nd of 6 teams Tau Cerámica

AEK

2nd of 6 teams Žalgiris Benetton Treviso Tau Cerámica

2001–02 Panathinaikos

1st of 8 teams 1st of 4 teams Not played Maccabi Elite Tel Aviv Kinder Bologna

Olympiacos

3rd of 8 teams 2nd of 4 teams

Peristeri

7th of 8 teams

AEK

2nd of 8 teams 3rd of 4 teams

2002–03 AEK

8th of 8 teams

Olympiacos

3rd of 8 teams 2nd of 4 teams

Panathinaikos

1st of 8 teams 3rd of 4 teams

2003–04 Panathinaikos

5th of 8 teams 4th of 4 teams

AEK

6th of 8 teams

Olympiacos

5th of 8 teams 4th of 4 teams

2004–05 Panathinaikos

2nd of 8 teams 1st of 4 teams Efes Pilsen Maccabi Elite Tel Aviv CSKA Moscow

AEK

4th of 8 teams 3rd of 4 teams

Olympiacos

7th of 8 teams

2005–06 Panathinaikos

2nd of 8 teams 1st of 4 teams Tau Cerámica

AEK

8th of 8 teams

Olympiacos

5th of 8 teams 2nd of 4 teams Maccabi Elite Tel Aviv

2006–07 Panathinaikos

1st of 8 teams 1st of 4 teams Dynamo Moscow Tau Cerámica CSKA Moscow

Olympiacos

3rd of 8 teams 2nd of 4 teams Tau Cerámica

Aris TT Bank

5th of 8 teams 4th of 4 teams

2007–08 Panathinaikos

1st of 8 teams 3rd of 4 teams

Olympiacos

5th of 8 teams 2nd of 4 teams CSKA Moscow

Aris TT Bank

5th of 8 teams 4th of 4 teams

2008–09 Panathinaikos

3rd of 6 teams 1st of 4 teams Montepaschi Siena Olympiacos CSKA Moscow

Olympiacos

2nd of 6 teams 1st of 4 teams Real Madrid Panathinaikos Regal FC Barcelona
Barcelona
(4th)

Panionios Forthnet

6th of 6 teams

2009–10 Panathinaikos

2nd of 6 teams 3rd of 4 teams

Olympiacos

1st of 6 teams 1st of 4 teams Asseco Prokom Gdynia Partizan Regal FC Barcelona
Barcelona

Maroussi Alba Berlin 4th of 6 teams 4th of 4 teams

2010–11 Panathinaikos

1st of 6 teams 2nd of 4 teams Regal FC Barcelona Montepaschi Siena Maccabi Electra Tel Aviv
Tel Aviv

Olympiacos

1st of 6 teams 1st of 4 teams Montepaschi Siena

2011–12 Panathinaikos

2nd of 6 teams 1st of 4 teams Maccabi Electra Tel Aviv CSKA Moscow FC Barcelona
Barcelona
Regal (4th)

Olympiacos

2nd of 6 teams 2nd of 4 teams Montepaschi Siena FC Barcelona
Barcelona
Regal CSKA Moscow

2012–13 Olympiacos

2nd of 6 teams 2nd of 8 teams Anadolu Efes CSKA Moscow Real Madrid
Real Madrid

Panathinaikos

3rd of 6 teams 4th of 8 teams FC Barcelona
Barcelona
Regal

2013–14 Panathinaikos

4th of 6 teams 4th of 8 teams CSKA Moscow

Olympiacos

1st of 6 teams 3rd of 8 teams Real Madrid

2014–15 Panathinaikos

3rd of 6 teams 4th of 8 teams CSKA Moscow

Olympiacos

1st of 6 teams 3rd of 8 teams FC Barcelona CSKA Moscow Real Madrid
Real Madrid

2015–16 Olympiacos

1st of 6 teams 7th of 8 teams

Panathinaikos

3rd of 6 teams 3rd of 8 teams Laboral Kutxa

2016–17 Olympiacos

3rd of 16 teams Anadolu Efes CSKA Moscow Fenerbahçe

Panathinaikos Superfoods

4th of 16 teams Fenerbahçe

Greek clubs in second-tier European competitions[edit] FIBA Saporta Cup[edit] Achievements[edit]

FIBA Saporta Cup

Rank Club

SF QF

1. AEK 2 0 1 2

2. PAOK 1 2 1 1

3. Aris 1 0 2 0

4. Maroussi 1 0 0 0

5. Panathinaikos 0 0 2 2

6. Iraklis 0 0 2 1

7. Olympiacos 0 0 0 1

8. Panionios 0 0 0 1

Appearances[edit]

Rank Club Appearances Years

1.

AEK

9

1968, 1970, 1972, 1975, 1977, 1982, 1989, 1999, 2000

2.

Panathinaikos

7

1969, 1971, 1980, 1984, 1986, 1987, 1998

3.

PAOK

6

1983, 1985, 1990, 1991, 1992, 1996

4.

Aris

5

1967, 1993, 1994, 1999, 2001

5.

Olympiacos

5

1973, 1974, 1976, 1978, 1981

6.

Iraklis

4

1995, 1997, 2000, 2002

7.

Panionios

2

1992, 2002

8.

Apollon Patras

2

1997, 1998

9.

Panellinios

1

1988

10.

Maroussi

1

2001

Season to season[edit]

Year Team Earlier stage Earlier stage / Last 48 Last 24 / 32 Last 12 / 16 Last 6 / 8 Semifinals Final

1966–67 Aris

Maccabi Tel Aviv

1967–68 AEK

Kas Vitoria Royal IV Ignis Varese Slavia VŠ Praha

1968–69 Panathinaikos

Handeslministerium Benfica Fides Napoli Dinamo Tbilisi

1969–70 AEK

Soproni MAFC Juventud Nerva JA Vichy

1970–71 Panathinaikos

VfL Osnabrück Hapoel Tel Aviv

1971–72 AEK

Beşiktaş Levski-Spartak 3rd of 3 teams

1972–73 Olympiacos

Raak Punch Spartak ZJŠ Brno

1973–74 Olympiacos

Soproni MAFC CSKA Septemvriisko zname

1974–75 AEK

Raak Punch CSKA Septemvriisko zname

1975–76 Olympiacos

Hapoel Gvat/Yagur Soma Wien 4th of 4 teams

1976–77 AEK

Slavia VŠ Praha

1977–78 Olympiacos

Hapoel Tel Aviv Sinudyne Bologna

1978–79

1979–80 Panathinaikos

Union Récréation Alexandria CSKA Sofia 3rd of 4 teams

1980–81 Olympiacos

Verviers-Pepinster

1981–82 AEK

Soproni MAFC Parker Leiden

1982–83 PAOK

AEL Limassol Hapoel Ramat Gan

1983–84 Panathinaikos

Levski-Spartak Landys&Gyr Wien 3rd of 4 teams

1984–85 PAOK

Csepel Bosna 4th of 4 teams

1985–86 Panathinaikos

Sparta Bertrange Vevey

1986–87 Panathinaikos

Steiner Bayreuth

1987–88 Panellinios

Porto

1988–89 AEK

Pully 4th of 4 teams

1989–90 PAOK

Ovarense 2nd of 4 teams Knorr Bologna

1990–91 PAOK

Sunderland Saints 2nd of 4 teams Dynamo Moscow CAI Zaragoza
Zaragoza

1991–92 Panionios Slavia Sofia Sparta Praha Pezoporikos Larnaca 4th of 6 teams

PAOK

APOEL Bye 1st of 6 teams Not played Smelt Olimpija Real Madrid
Real Madrid

1992–93 Sato Aris

RTI Minsk Śląsk Wrocław 1st of 6 teams Not played NatWest Zaragoza Efes Pilsen

1993–94 Sato Aris

APOEL Hapoel Ramat Gan 2nd of 6 teams Not played Smelt Olimpija

1994–95 Iraklis Aspis Pronoia

Marc-Körmend Kovinotehna Savinjska Polzela 2nd of 6 teams Not played Taugrés

1995–96 PAOK PAEEK Postojna Budivelnyk 1st of 6 teams Not played Žalgiris Taugrés

1996–97 Iraklis Thessaloniki

1st of 6 teams Stavex Brno TDK Manresa Hapoel Jerusalem Riello Mash Verona

Dexim Apollon Patras

1st of 6 teams Zadar Türk Telekom PTT

1997–98 Apollon Patras

2nd of 6 teams Hapoel Eilat

Panathinaikos

1st of 6 teams Bayer 04 Leverkusen Hapoel Eilat Śląsk Wrocław Stefanel Milano

1998–99 Aris

1st of 6 teams Lietuvos rytas Ventspils Pivovarna Laško Pamesa Valencia

AEK

3rd of 6 teams Budućnost

1999–00 AEK

1st of 6 teams Kovinotehna Savinjska Polzela Tau Cerámica Iraklis Thessaloniki Zadar Kinder Bologna

Iraklis Thessaloniki

1st of 6 teams Norrköping Dolphins Split CO AEK

2000–01 Maroussi

2nd of 6 teams Aris Telekom Baskets Bonn UNICS Élan Chalon
Élan Chalon

Aris

3rd of 6 teams Maroussi

2001–02 Panionios

2nd of 6 teams Türk Telekom Anwil Włocławek

Iraklis Thessaloniki

2nd of 6 teams UNICS

EuroCup[edit] Achievements[edit]

EuroCup

Rank Club

SF QF

1. Aris 0 1 0 1

2. Makedonikos 0 1 0 0

3. Panellinios 0 0 1 0

4. Maroussi 0 0 0 1

5. PAOK 0 0 0 1

Appearances[edit]

Rank Club Appearances Years

1.

Aris

7

2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2012, 2016

2.

PAOK

7

2005, 2007, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016

3.

Panionios

4

2006, 2008, 2013, 2014

4.

Panellinios

4

2008, 2009, 2010, 2011

5.

Makedonikos

2

2004, 2005

6.

Maroussi

2

2005, 2009

7.

AEK

2

2007, 2016

8.

Ionikos N.F.

1

2004

Season to season[edit]

Year Team Progress Opponents

2002–03

2003–04 Ionikos Egnatia Bank Regular season Group

Makedonikos Top 16 Caprabo Lleida

2004–05 PAOK Semi-finals Lietuvos rytas

Maroussi Semi-finals Makedonikos

Makedonikos Finalist Lietuvos rytas

Aris Egnatia Bank Top 16 Lietuvos rytas

2005–06 Panionios Top 16 Aris TT Bank

Aris Finalist Dynamo Moscow

2006–07 AEK Regular season Group

PAOK Top 16 Montepaschi Siena

2007–08 Panionios Top 32 Pamesa Valencia

Panellinios Regular season Group

2008–09 Maroussi Top 16 Group

Aris Regular season Group

Panellinios Top 16 Group

2009–10 Aris Quarter-finals Power Electronics Valencia

Panellinios 4th place Bizkaia Bilbao

2010–11 Aris Top 16 Group

Panellinios Top 16 Group

PAOK Regular season Group

2011–12 Aris Top 16 Group

PAOK Regular season Group

2012–13 Panionios Regular season Group

2013–14 Panionios Top 16 Group

PAOK Regular season Group

2014–15 PAOK Top 32 Group

2015–16 PAOK Top 32 Group

Aris Top 32 Group

AEK Regular season Group

Greek clubs in third-tier competitions[edit] FIBA Korać Cup[edit] Achievements[edit]

FIBA Korać Cup

Rank Club

SF QF

1. Aris 1 0 1 1

2. PAOK 1 0 0 0

3. Panionios 0 0 2 3

4. Maroussi 0 0 1 1

5. Peristeri 0 0 0 3

Appearances[edit]

Rank Club Appearances Years

1.

Panionios

16

1976, 1977, 1978, 1979, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1993, 1994, 1995, 1996, 1999

2.

AEK

14

1974, 1976, 1978, 1980, 1981, 1983, 1984, 1985, 1986, 1991, 1992, 1993, 1994, 1996

3.

Aris

12

1975, 1977, 1978, 1981, 1982, 1983, 1985, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000

4.

PAOK

11

1975, 1976, 1982, 1984, 1986, 1987, 1988, 1989, 1994, 1997, 2002

5.

Iraklis

10

1977, 1982, 1983, 1984, 1986, 1988, 1990, 1991, 1992, 1993

6.

Panathinaikos

7

1977, 1979, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992

7.

Peristeri

7

1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999

8.

Olympiacos

6

1980, 1982, 1983, 1984, 1987, 1989

9.

Panellinios

5

1975, 1976, 1978, 1979, 1981

10.

Sporting

4

1980, 1981, 1996, 1997

11.

HAN Thessaloniki

3

1973, 1974, 1975

12.

Maroussi

3

1979, 2000, 2002

13.

Apollon Patras

3

1987, 1990, 1999

14.

Ionikos Nikaias

2

1980, 1985

14.

Papagou

2

1998, 1999

16.

Near East

2

2000, 2001

17.

Irakleio

1

1999

Season to season[edit]

Year Team Earlier stage Earlier stage / Last 64 Last 24 / 32 Last 12 / 16 Last 6 / 8 Semifinals Final

1972

1973

YMCA Thessaloniki

3rd of 3 teams

1973–74 AEK

Hapoel Tel Aviv Standard Liège 3rd of 3 teams

YMCA Thessaloniki

Soma Wien Partizan

1974–75 Aris

Levski-Spartak

PAOK

Bosna

YMCA Thessaloniki

Wolfenbüttel

Panellinios

Sunair Oostende

1975–76 AEK

Hapoel Tel Aviv

PAOK

Moderne

Panionios

Éveil Monceau

Panellinios

Jugoplastika

1976–77 Aris

IBP Stella Azzurra

Panathinaikos

Standard Liège

Iraklis Thessaloniki

Bosna

Panionios

Alco Bologna

1977–78 Panionios

Resovia Rzeszów

Aris

Moderne

Panellinios

Scavolini Pesaro

AEK

1.FC Bamberg 4th of 4 teams

1978–79 Panathinaikos

Orthez

Panellinios

Verviers-Pepinster

Panionios

Pully

Maroussi

Milde Sorte Wien

1979–80 Olympiacos

2nd of 4 teams

AEK

Wolfenbüttel

Sporting

Bayreuth

Ionikos Nikaias

Nyon

1980–81 Aris

Vasas 4th of 4 teams

Sporting

Crvena zvezda

AEK

Standard Liège

Panellinios

Hapoel Haifa

1981–82 Olympiacos

Maes Pils

Aris

Limoges CSP

Iraklis Thessaloniki

Latte Sole Bologna

PAOK

Stock 84 Wels Zadar

1982–83 Aris

Hapoel Jerusalem Banco di Roma Virtus

Iraklis Thessaloniki

Carrera Venezia

AEK

Latte Sole Bologna

Olympiacos

Elmex Leiden

1983–84 PAOK

Toptours Aarschot 4th of 4 teams

AEK

Soleuvre Orthez

Olympiacos

CAI Zaragoza

Iraklis Thessaloniki

Giants Osnabrück

1984–85 Aris

Levski-Spartak Zadar 1st of 4 teams Not played Ciaocrem Varese

Panionios

Keravnos Ciaocrem Varese

AEK

Clesa Ferrol

Ionikos Nikaias

Hapoel Haifa

1985–86 PAOK

Levski-Spartak Standard Liège 4th of 4 teams

Panionios

Renault Gent Zadar

Iraklis Thessaloniki

Spartak Pleven

AEK

MAFC ESM Challans

1986–87 Olympiacos

Assubel Mariembourg

Panionios

AEL Limassol Berloni Torino

PAOK

CSKA Sofia Partizan

Apollon Patras

Hapoel Tel Aviv

1987–88 Panionios

Manchester United

PAOK

Olympique Antibes 4th of 4 teams

Panathinaikos

Hapoel Haifa

Iraklis Thessaloniki

Spartak Pleven Estudiantes Todagrés

1988–89 PAOK

ASVEL Crvena zvezda

Panionios

Smelt Olimpija

Panathinaikos

Hapoel Holon Divarese Varese

Olympiacos

Górnik Wałbrzych Dinamo Tbilisi 4th of 4 teams

1989–90 Panathinaikos

Hapoel Holon

Panionios

Pezoporikos Larnaca TTL Bamberg 2nd of 4 teams CSKA Moscow

Iraklis Thessaloniki

Crvena zvezda Paşabahçe 4th of 4 teams

Apollon Patras

Hapoel Tel Aviv

1990–91 Panionios

Universitatea Cluj Panasonic Reggio Calabria 3rd of 4 teams

Iraklis Thessaloniki

EnBW Ludwigsburg VEF Rīga 4th of 4 teams

Panathinaikos

Sparta Praha Olympique Antibes 3rd of 4 teams

AEK

Alvik Phonola Caserta

1991–92 Iraklis Thessaloniki

Baník Handlová Collado Villalba 4th of 4 teams

AEK

Videoton 3rd of 4 teams

Nikas Peristeri

Toshiba Klosterneuburg Bosna 4th of 4 teams

Panathinaikos

Saint-Quentin Vojvodina 4th of 4 teams

1992–93 Fyrogenis AEK

Sparta Praha Gravelines

Chipita Panionios

Levski Sofia Nová huť ANES Ostrava 2nd of 4 teams Philips Milano

Replay Iraklis

Keravnos VEF Adazhi Interlatvia Rīga 3rd of 4 teams

Nikas Peristeri

APOEL Stroitel Kharkov 3rd of 4 teams

1993–94 PAOK Bravo

Stroitel Samara 1st of 4 teams Scavolini Pesaro Chipita Panionios Stefanel Trieste
Trieste

Chipita Panionios

Slovenica Koper Pezoporikos Larnaca 2nd of 4 teams Maccabi Elite Tel Aviv PAOK Bravo

AEK Keravnos Hapoel Jerusalem

Nikas Peristeri

Spirou PSG Racing 2nd of 4 teams Stefanel Trieste

1994–95 Chipita Panionios

Policijos Akademija Maccabi Rishon LeZion 1st of 4 teams Stefanel Milano

Nikas Peristeri

MOL Szolnok CSK VVS Samara 4th of 4 teams

Aris Intersalonika

Polonia Warsawa Dynamo Moscow

1995–96 Panionios Afisorama

Steiner Bayreuth Borovica 3rd of 4 teams

Aris Moda bagno

MOL Szolnok Stal Bobrek Bytom 3rd of 4 teams

Soulis Sporting AEK Larnaca Dexia Mons-Hainaut Pitch Cholet 4th of 4 teams

AEK

Einkaufswelt Fürstenfeld Šilutė 4th of 4 teams

1996–97 PAOK

1st of 4 teams Crvena zvezda Benetton Treviso

Aris

1st of 4 teams Beşiktaş Beobanka Nikas Peristeri Benetton Treviso Tofaş

Soulis Sporting

1st of 4 teams Maccabi Rishon LeZion Telemarket Roma

Nikas Peristeri

1st of 4 teams Cagiva Varese Taugrés Aris

1997–98 Nikas Peristeri

2nd of 4 teams León Caja España Budućnost Riello Mash Verona

Aris Moda bagno

1st of 4 teams TDK Manresa Ventspils Calze Pompea Roma

Papagou Katselis

2nd of 4 teams TTL UniVersa Bamberg Kombassan Konya

1998–99 Panionios

1st of 4 teams Zucchetti Reggiana Radnički Belgrade JDA Dijon FC Barcelona

Apollon Patras

2nd of 4 teams Maccabi Rishon LeZion JDA Dijon

Iraklio Minoan Lines

2nd of 4 teams Arsenal Tula

Papagou

2nd of 4 teams Šiauliai

1999–00 Aris

1st of 3 teams Sunair Oostende Türk Telekom

Maroussi

2nd of 4 teams Magic M7 Hapoel Galil Elyon Unicaja

Near East

2nd of 3 teams Nikas Peristeri

Nikas Peristeri

1st of 4 teams Near East Adecco Estudiantes

2000–01 Near East

Achilleas Kaimakli 1st of 4 teams Telit Trieste

2001–02 Maroussi Telestet

Feal Široki 1st of 4 teams Hemofarm Jabones Pardo Fuenlabrada Lokomotiv Rostov

PAOK

Apollon Limassol 3rd of 4 teams

FIBA EuroChallenge[edit] Achievements[edit]

FIBA EuroChallenge

Rank Club

SF QF

1. Maroussi 0 1 0 1

2. Panionios 0 0 0 1

Appearances[edit]

Rank Club Appearances Years

1.

Maroussi

4

2004, 2006, 2007, 2008

2.

Olympia Larissa

3

2005, 2008, 2009

3.

PAOK

2

2006, 2008

4.

Aris

1

2004

5.

Peristeri

1

2004

6.

Ionikos N.F.

1

2005

7.

Iraklis

1

2005

8.

Panionios

1

2007

9.

AEK

1

2008

10.

Olympias Patras

1

2008

Season to season[edit]

Year Team Progress Opponents

2003–04 Maroussi TIM Finalist UNICS

Aris Quarter-finals Maroussi TIM

Peristeri Regular season Group

2004–05 Ionikos N.F. Regular season Group

Iraklis Regular season Group

Olympia Larissa Regular season Group

2005–06 Maroussi Quarter-finals Dynamo Saint Petersburg

PAOK Regular season Group

2006–07 Maroussi Top 16 Group

Panionios Quarter-finals Akasvayu Girona

2007–08 PAOK Regular season Group

Olympia Larissa Regular season Group

Maroussi Elimination round 2 Spartak Saint Petersburg

AEK Elimination round 2 Cholet

Olympias Patras Elimination round 2 Ural Great Perm

2008–09 Olympia Larissa Regular season Group

2009–10

2010–11

2011–12

2012–13

2013–14

2014–15

See also[edit] European basketball clubs in European and worldwide competitions:

Czechoslovakia France Italy Russia Spain Turkey USSR Yugoslavia

References[edit]

^ "Όταν η ΑΕΚ έγινε Βασίλισσα!". sport24.gr. Retrieved 13 July 2015.  ^ "Το 18ο τρόπαιο μπάσκετ περιμένει η Ελλάδα". enet.gr. Retrieved 13 July 2015.  ^ "Το μπάσκετ προσφέρει κούπες". gazzetta.gr. Retrieved 13 July 2015.  ^ "Σαν την Ελλάδα άλλη καμιά σε F4". enet.gr. Retrieved 13 July 2015.  ^ "The European Cup Winners' Cup". fibaeurope.com. Retrieved 13 July 2015.  ^ "Korac Cup". fibaeurope.com. Retrieved 13 July 2015. 

v t e

Greek basketball clubs in European and worldwide competitions

AEK Apollon Patras Aris Iraklis Thessaloniki Makedonikos Maroussi Near East Olympiacos Panathinaikos Panellinios Panionios PAOK Peristeri Sporting

v t e

Basketball
Basketball
in Greece

Hellenic Basketball
Basketball
Federation

National teams

Men's A Men's B Women's A Men's Under-21 Men's Under-20 Men's Under-19 Men's Under-18 Men's Under-17 Men's Under-16

League competitions

Greek Basket League Greek A2 Basket League Greek B Basket League Greek C Basket League Greek Women's Basket Greek A2 Women's Basket Greek Basket League
Greek Basket League
System

Cup competitions

Greek Cup Greek Women's Cup

Other

HEBA Greek All-Star Game Greek League Awards Greek League MVP Greek League Finals MVP Greek Cup MVP Greek clubs Greek clubs in Europe and worldwide Acropolis Tournament Greek NBA players / NBA draft picks Greek League statistical leaders Greek clubs by major honours won List of indoo

.